Varlıklarımız 4 milyar dolara ulaştı, 4 milyar dolarlık proje yapıyoruz

Çilem KAYA
14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, dünyada yaşanan krize rağmen yatırımlarına devam ettiklerini belirterek, “6 yılda 6 milyar dolarlık proje önümüzdeydi. Bunun 2 milyar dolarını tamamladık. Rönesans’ın toplam varlıkları 4 milyar dolara ulaştı” dedi.

RÖNESANS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, 2016 yılına kadar yapacakları 6 milyar dolarlık projenin şu ana kadar 2 milyar dolarlık kısmını tamamladıklarını, kalan 4 milyar dolarlık bölüm üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Tüm bu yatırımların sonunda Türkiye’ye 4.8 milyar dolar, Rusya’ya ise 1.2 milyar dolar yatırım yapmış olacağız” dedi. Ilıcak, yurtiçinde özellikle İstanbul’daki ofis ihtiyacını dikkate alarak, 3 yıl içerisinde Küçükyalı, Ataşehir, Kozyatağı ve Mecidiyeköy’de 120 bin metrekare kiralanabilir ofis açacaklarını söyledi.
500 milyon dolar yatırım
Rönesans Holding’in Kahramanmaraş’taki 270 milyon liralık alışveriş merkezinin temelini atılmasının ardından, önümüzdeki dönem hedeflerini anlatan Erman Ilıcak, toplam varlık değerlerinin 4 milyar dolar civarında olduğunu, 9 ülkede 16 bin çalışana ulaştıklarını vurguladı. Ilıcak, önümüzdeki dört yıl içinde 4 milyar dolarlık proje yapacaklarını belirterek, şöyle konuştu: “Son dönemde yerel pazarla birlikte Türkmenistan ve Rusya pazarlarında hızla büyüyoruz. 2008 yılında girdiğimiz Türkmenistan pazarında şu an 5 bin çalışan, 2.8 milyar dolarlık projeyle hızlı bir şekilde büyüdük. Rusya’da da işlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Rusya’da geçen yıl en büyük yabancı inşaat şirketi olduk. Rusya’da 12 bin çalışanımız var. Her yıl ortalama 500 milyon dolarlık yatırımı hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle gayrimenkul ve enerjide sektörlerinde yoğunlaşacağız.”
Libya’da 2 milyar dolar
Libya’da yaşanan olaylar sonrası yeni kurulacak hükümeti beklediklerini anlatan Ilıcak, şunları söyledi: “2012 yılından umutluyum. Arap Baharı’ndan herkes çok etkilendi. Libya için Türkiye’de 60 bin kişi üretim yapıyordu. Tüm bu ihracatlar durdu. Pazarın açılmasıyla beraber işler yerine koyulacak. Orada bir alışveriş merkezinin müteahhidiydik. Ayrıca 2 milyar dolarlık projemiz vardı. Hepsi durdu. Ofisimiz açık, görüşüyoruz ama ciddi belirsizlik var. Bu yıl seçim var. Seçimden sonra kabine kurulacak. Bizde yaşanan tüm gelişmeleri bekliyoruz. Suriye’de de alışveriş merkezi projemiz bulunuyor. Suriye bizim büyümeyi düşündüğümüz pazarlardan biriydi. Fakat olaylardan biz de etkilendik. Dolayısıyla oradaki yatırımımızı durdurduk.”
İstanbul’da ofis projeleri
Dünya genelinde bir çok firmanın operasyon merkezlerini İstanbul’a kaydırmaya başladığını hatırlatan Erman Ilıcak, bununla birlikte çok büyük ofis ihtiyacı doğduğunu belirterek, şunları dile getirdi: “Dünyadaki bir çok firma genel merkezlerini İstanbul’a taşımak istiyor. Asya, Balkanlar ve Orta Doğu’daki çalışmalarını İstanbul’dan yürütmek istiyorlar. Bununla birlikte İstanbul’da çok ciddi ofis açığı ve ihtiyacı ortaya çıktı. Bizde bu imkanlarla birlikte ‘A Klas Ofis’ yapmak istiyoruz. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde 120 bin metrekare kiralanabilir ofis yapacağız. Küçükyalı, Ataşehir, Kozyatağı ve Mecidiyeköy’de 4 tane büyük projemiz var. Bunların hepsi ofis binası olacak. Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve İstanbul Küçükyalı ile birlikte de alışveriş merkezi sayısını 10’a çıkaracağız.”

Kredi bulmak zorlaştı

DÜNYADA yaşanan ekonomik krizin Avrupa ve ABD şirketlerini yeni yatırımlardan alıkoyduğunu anlatan Erman Ilıcak, “Türk şirketleri hem Türkiye’de hem bölgedeki ülkelere yeni yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. 2012’de borçlanma maliyetleri yükseliyor. Eskisi kadar krediye ulaşmak ya da ucuz faizlerle kredi almak kolay değil” diye konuştu. 

Zeytinburnu projesini 2 yılda bitireceğiz

İSTANBUL’daki liman projesiyle (Zeytinburnu projesi) ilgili bilgi veren Erman Ilıcak, kruvaziyer sektöründe dünya pazarının yüzde 75’ine hakim olan 2 şirketin İstanbul’u üs olarak seçtiğine dikkati çekti. Ilıcak, şöyle devam etti: “İki tane kruvaziyer şirketi İstanbul’u kendine üs olarak belirledi. Orayı ana liman haline dönüştürecekler. Bu iki şirket dünya pazarının yüzde 75’ine sahipler. Bu İstanbul’un kaderini değiştirecek bir projedir. Dünyadaki toplam gemilerin yüzde 75’ini bu şirketler kontrol ediliyor. Liman çalışmasını 2 yıl içerisinde bitireceğiz. 2012’de izinleri alıp kruvaze limanlarıyla beraber yat limanı için inşaat başlamamız limanlara ciddi bir hareketlilik getirecek.”

4 dev hukuk şirketi geldi, bu iyiye işaret

RÖNESANS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, dünyanın önde gelen 4 hukuk şirketinin İstanbul’da büro açtığına dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bunlar geldikleri zaman arkasından da yüzlerce yatırımcının geleceğinin işaretidir. Çünkü geldikleri zaman onlarla beraber çalışmak istiyorlar. Bu gelen 4 şirket piyasanın yüzde 70’ine hakimler. Artık bir çok yatırımcı çorap söküğü gibi Türkiye’ye gelmeye başlayacak. Benzer bir şey Moskova’da oldu. Moskova’nın gelişiminin tek sebebi hukuk şirketleri oldu. Ondan sonra Orta Asya’yı yöneten şirketlerin merkezi haline geldi. Helsinki ve Viyana da böyle gelişti. İstanbul’un avantajı var.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı