Vali Yazıcı’nın 642 bin liralık makam cipine gerekçe: Vatandaşa daha hızlı hizmet

Muhammet KAÇAR/RİZE-DHA
29.07.2015 - 01:30 | Son Güncelleme:

Rize Valisi Ersin Yazıcı, İller Bankası’ndan köylere hizmet için İl Özel İdaresi’ne gönderilen kaynaktan iki gün önce 642 bin 475 lira harcayarak son model makam aracı satın aldı. Bir süre önce Yeşil Yol’a karşı çıkanlara, ‘Lüks araçlarla gelip eylem yapıyorlar’ ifadeleri ile tepki gösteren Yazıcı bu kez sosyal medyada, ‘Vali beyin araba sevdası, bu sevda nereye kadar?’ ifadeleri ile eleştiri konusu oldu. İl Özel İdaresi'ndeki açıklamada ise valiliğin vatandaşlara daha hızlı hizmet amacıyla bu aracı satın aldığı belirtildi.

Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı döneminde kiralanan ve Rize Valiliğine bırakılan Audi Q7 marka otomobil Vali Ersin Yazıcı tarafından bir süre makam aracı olarak kullanıldı. Lüks cipin kiralama süresi dolunca, Vali Ersin Yazıcı’nın talimatı ile İller Bankası’ndan köylere hizmet için İl Özel İdaresi’ne gönderilen kaynaktan 642 bin 475 lira harcamayla lüks cip satın alındı. İl Özel İdaresi tarafından alımı yapılan araçla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Vali Yazıcı’nın 642 bin liralık makam cipine gerekçe: Vatandaşa daha hızlı hizmet
Rize Valisi Ersin YazıcıAMAÇ: VATANDAŞA DAHA HIZLI HİZMET

"Bakanlığa ait kiralama süresi sona eren ve Rize’nin coğrafi şartlarının mevcut araç için uygun olmadığından dolayı İl Özel İdaresi tarafından 2015 yılı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü T Cetveline (Kurumların Satın Alacakları Taşıtların Azami Satın Alma Bedellerini Gösterir) uygun olarak Valilik makam aracı alınması için ayrılmış olan bütçe ve DMO (Devlet Malzeme Ofisi) kanalı aracı ile Audi Q7 3.0 TDI quattro tiptronic marka 2015 model arazi aracı Valilik Makam Hizmetlerine 642.475.60 ödeme yapılarak tahsis edildi. Tüm illerde ki makam araçlarının arazi şartlarına uygun olması açısından bu tip araçlara ihtiyaç duyulduğundan dolayı ilimizdeki vatandaşların hizmetine daha hızlı ve etkin şekilde karşılayabilmek amacıyla bu makam aracı satın alınmıştır.”

Vali Yazıcı’nın 642 bin liralık makam cipine gerekçe: Vatandaşa daha hızlı hizmet VALİ: LÜKS ARAÇLARIYLA GELİYORLAR…

SOSYAL MEDYADA LÜKS CİPE ELEŞTİRİ: #NEALALIMVALİME

Bir süre önce Yeşil Yol karşı çıkanlara, ‘Lüks cipleri ile gelip eylem yapıyorlar’ ifadeleri ile tepki gösteren Vali Ersin Yazıcı bu kez sosyal medyada, ‘Vali beyin araba sevdası, bu sevda nereye kadar’ ifadeleri ile eleştiri konusu oldu.

Rize İl Genel Meclisi eski üyesi Emin Kanbur’da sosyal medya hesabında, "İller Bankası 2015 yılı il ödeneğinden köylere hizmet için gönderilen kaynaktan makam aracı için harcanan 645 bin lira abartı ve israf değil mi? Alımı yapılan başka araçlardan da bahsediliyor. Vali beyden bu konuya açıklık getirmesini bekliyoruz" ifadelerini kulanarak tepkisini dile getirdi. Öte yandan, birçok Twitter kullanıcısı #Nealalimvalime hashtag'i altında görüşlerini belirttiler.

Radyo programcısı Nihat Sırdar'ın başlattığı #Nealalimvalime hashtag'i, kısa sürede Twitter'ın trend listesine yükseldi. Twitter kullanıcılarının esprili bir dille yaptığı paylaşımlar, yine Nihat Sırdar tarafından retweet edilirken, konuyla ilgili iki saat içerisinde dört binin üzerinde paylaşım yapıldığı gözlemlendi.

İşte Nihat Sırdar'ın kişisel hesabından paylaştığı o tweet:

Etiketler: rize
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı