GeriEkonomi Vakıfbank'tan kredi açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vakıfbank'tan kredi açıklaması

Vakıfbank'tan kredi açıklaması
refid:8941135 ilişkili resim dosyası

Vakıfbank, tartışma yaratan Çalık Holding'e verdiği kredi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Vakıfbank'tan yapılan yazılı açıklamada, kredilendirme işlemleriyle ilgili bazı yanlış değerlendirmelerde bulunulduğunun ifade edildiği açıklamada, konu edilen kredilendirme işleminin teminatsız olarak gerçekleştirildiği bilgisinin doğru olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, alıcı firma Turkuaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.'nin kredilendirilmesinde Vakıfbank'ın; kredinin geri dönüşünü sağlayacak, bu tarz kredi uygulamalarının gerektirdiği en yüksek teminatları tesis ettiği ve tedbirleri aldığı kaydedildi.

“Çeşitli değerlendirmelerde, Vakıfbank'ın bugüne kadar verdiği en yüksek kredi tutarının 125 milyon dolar olduğu ifadelerinin yer aldığı” kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Vakıfbank bugüne kadar bu tutarın çok üzerinde (600 milyon dolara kadar) kredi işlemleri gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Vakıfbank 2007 yılında, en çok kredi artışı sağlayan bankalar sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Söz konusu kredi için belirlenen faiz ve komisyon oranları; fonlama maliyetinin üzerinde olup, Vakıfbank için karlılığı değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir. Kaldı ki, bütün proje kredilerinde olduğu gibi bu kredide de faiz ve komisyon dışında kredinin karlılığına katkı yapan başka etkenler de bulunmaktadır. Ayrıca gerek bankamızca ve gerekse sektördeki diğer bankalar tarafından söz konusu faiz ve komisyon oranlarının altında kredi fiyatlamaları yapıldığı da gerçektir.”

KREDİ, “PROJE FİNANSMANI KREDİSİ” OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

Söz konusu şirkete kullandırılan kredinin, bankacılık terminolojisindeki tanıma uygun bir finansman modeli olması nedeniyle “proje finansmanı kredisi” olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, işlemin, proje finansmanı olması nedeniyle hem Vakıfbank'ın, hem de uluslararası proje finansman kriterleri dikkate alınarak hazırlandığı, reel fizibilite raporlarına dayandığı kaydedildi.

Açıklamada, kredilendirme işleminin, tüm kredilendirme işlemlerinde olduğu gibi Vakıfbank'ın yıllara dayanan deneyimleriyle oluşmuş inceleme ve değerlendirme süreçleri takip edilerek, bankacılık ilke ve teamülleri çerçevesinde sonuçlandırıldığı, dolayısıyla Vakıfbank'ın kredi işlemlerini, bireysel kararları ile sonuçlandırmasının söz konusu olamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, “Kredinin teminat ve diğer ayrıntılarının açıklanması müşteri bilgilerinin gizliliğini belirleyen Bankacılık Kanununun 73. maddesi gereğince mümkün değildir. Bu kanun gereğince bankanın bilgi açıklayamamasından yararlanarak banka aleyhine ifadeler kullanılırken, bankacılık sektörünün hassasiyetinin göz önünde tutulması büyük önem arz etmektedir. Vakıfbank, müşteri bilgilerinin gizliliği kuralı ihlal edilmediği sürece yaptığı tüm işlemleri kamuoyu ve ilgililerle paylaşmaya her zaman hazırdır” denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle