GeriEkonomi Vakıfbank kasımda yüzde 21.89’unu halka açacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vakıfbank kasımda yüzde 21.89’unu halka açacak

Prosedür gereği kasım ayı sonuna halka açılması öngörülen Vakıfbank’ın halka açıklık oranı yüzde 21.89 olarak belirlendi. Edinilen bilgiye göre elde edilecek gelirin sermayeye eklenmesi planlanıyor.

SERMAYE ARTIRILACAK:

Ağustos ayında halka arz için başvuran Vakıfbank’ın son iki yıllık performansı ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilen toplantıda, arz edilecek yüzde 21.89’luk hissenin nominal değerinin 280 milyon dolar olduğu açıklandı. Yurtiçi konsorsiyum lideri olarak İş Yatırım, yurtdışı global koordinatörler olarak da JP Morgan ve UBS’nin seçildiği halka arz öncesinde bankanın sermayesi 1 milyar YTL’den 1.279 milyon YTL’ye yükseltilecek. Halka arz edilecek yüzde 21.89’luk hissenin yüzde 21.81’lik bölümü mevcut ortakların rüçhan haklarını kullanmamasıyla artırılacak 279 milyon YTL nominal değerli hisselerden, yüzde 0.08’lik bölümü de 1 milyon YTL nominal değerli Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı hisselerinden oluşacak.

SÜPER LİGE ÇIKTI:

Vakıfbank’ın 2002-1004 döneminde özel sermayeli ilk 5 banka arasında aktif, kredi, mevruat, özkaynak ve özsarmeye karlılığı artış hızı ile birinci, net kár artış hızında ise ikinci banka olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt, özellikle son yıllarda yapılan atılımların sonucunda artık Türk bankacılık sektörünün süper liginde top koşturduklarını söyledi. Beyazıt ‘Hızla büyüyen bankamızın gücünü halkla paylaşmaya hazırlanıyonuz. Halka arz bir yandan bankamızın daha kurumsallaşmasına hizmet edecek, diğer yandan elde edilecek kaynak yeni yatırımlar için bankamıza itici güç sağlayacak’ diye konuştu.

KONJONKTÜR UYGUN:

Genel Müdür Bilal Karaman da, Vakıfbank’ın, son 2 yıldır büyük ölçekli bankalar arasında yer aldığı belirterek, bu dönemde dolar bazında yıllık ortalama yüzde 52 büyüme sağlandığını belirtti. Vakıfbank’ın 23.310 milyon dolarlık aktif büyüklüğü ile 5’inci büyük banka olduğunu belirten Karaman, halka arzda talep konusunda ise herhangi bir sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini söyledi. Karaman, ‘En doğru kararı aldık. Türkiye’nin de, dünyanın da konjonktürünün buna çok uygun olduğunu biliyoruz’ dedi. Karaman’ın verdiği bilgiye göre, bankanın aktif büyüklüğü, 2004’te 19 milyar dolara, 2005’in ilk yarısında ise 21.3 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl 547 milyon dolar olan net kár bu yılın ilk 6 ayında ise 202 milyon dolar oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle