GeriEkonomi Vakıfbank görücüye çıkmaya hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vakıfbank görücüye çıkmaya hazır

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, Vakıfbank'ın yaptığı atakla büyük ölçekli bankalar arasında yerini aldığını belirterek, “bu büyüklükleri yakalayan bankamızın artık görücüye çıkmasını istiyoruz, bu bağlamda halka arz çalışmalarını hızlandırdık” dedi.

Vakıfbank'ın son dönemdeki performansı ve 2005'in ilk 6 aylık sonuçları, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt ve Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman'ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Bilal Karaman, toplantıda yaptığı konuşmada, 2002 yılında orta ölçekli bankal

NET KAR 202 MİLYON DOLAR
Vakıfbank'ın bu yılın ilk yarısındaki net karı 202 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bankanın aktif büyüklüğü ise 21.3 milyar dolara yükseldi. Bankanın aktif büyüklüğü, 2005'in ilk yarısında ise 21.3 milyar dolara yükseldi. Bankanın öz kaynaklarındaki yıllık ortalama artış oranı yüzde 106'yı bularak 1.4 milyar dolara, net kar ise yıllık ortalama yüzde 93'lük artışla 147 milyon dolardan 547 milyon dolara çıktı.
ar arasında bulunan Vakıfbank'ın, yaptığı atakla son 2 yıldır büyük ölçekli bankalar arasında yer aldığı belirterek, 2002-2004 yılları arasında bankanın dolar bazında yıllık ortalama yüzde 52 büyüdüğünü bildirdi.

Bu dönemde gerçekleştirdiği sıçrama sonucunda bankanın aktif büyüme hızı, kredi artış hızı, mevduat artış hızı, öz kaynak artış hızı ve öz sermaye karlılığında ilk 5 özel sermayeli banka arasında 1. olduğunu ifade eden Karaman, net kar artış hızında ise 2.'liği aldıklarını söyledi.

Karaman, “bu büyüklükleri yakalayan bankamızın, artık görücüye çıkmasını istiyoruz, bu anlamda halka arz çalışmalarını hızlandırdık” diye konuştu.

Halka arz çalışmaları kapsamında banka sermayesinin 1 milyar YTL'den 1 milyar 279 milyon YTL'ye yükseltileceğini bildiren Karaman, ”Halka açılması planlanan yüzde 21.89'luk kısmın yüzde 21.81'lik bölümü yeni ihraç edilecek D grubu hisse senetlerinin satışı yöntemiyle, yüzde 0.08'lik kısmı ise mevcut ortaklardan Vakıfbank Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı'na ait hisselerin satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek” dedi.

"KESİN TARİH VERMEK ZOR"

Vakıfbank'ın halka arzında, yurt içi konsorsiyum liderinin İş Yatırım, yurt dışı global koordinatörlerin ise JP Morgan ve UBS, eş liderlerin ise İş Yatırım ve EFG İstanbul olduğunu açıklayan Karaman, halka arz sürecinin devam ettiğini, kesin bir tarih vermenin zor olduğunu söyledi.

Karaman, talep konusunda ise herhangi bir sıkıntı yaşanacağını tahmin etmediklerini belirterek, halka arzın hem banka hem de ülke açısından çok uygun olduğunu, yabancılara karşı herhangi bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını söyledi.

"BANKACILIĞIN SÜPER LİGİNDE TOP KOŞTURUYORUZ"

Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt da, Vakıfbank'ın yarım yüzyılı aşkın süredir ülke ekonomisine sağladığı katkıların karşılığını almaya başladığını belirterek, özellikle son yıllarda yapılan atılımların sonucunda artık Türk bankacılık sektörünün süper liginde top koşturduklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle