GeriEkonomi Vakıf şirketlerine hüküm şartı getirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vakıf şirketlerine hüküm şartı getirildi


Şirket veya iktisadi işletme kurmak isteyen vakıfların senetlerinde, bunları kurabileceklerine dair hüküm bulunması şartı aranacak.

''Türk Medeni Kanunu Hükümlerine Göre Kurulan Vakıfların İş ve İşlemlerinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ''e ek fıkralar konuldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre, şirket ve iktisadi işletme kurmak isteyen vakıflar, senetlerinde bunları kurabileceklerine dair hüküm bulunduracaklar.

Ayrıca, bu iş için tahsis edilecek malvarlıkları, vakfın diğer amaçlarını yerine getirmesine engel teşkil etmeyecek.

Şirket kuracak vakıflar, şirket kurulmasına ait vakfın yetkili organına ait karar suretini, kurulacak şirkete tahsis edilecek malvarlığının cinsi ve miktarını belirten bilgi ve belgeleri, bölge müdürlükleri vasıtasıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne iletecekler. Şirket kurma işlemlerine, Vakıflar Meclisi'nin olumlu kararından sonrabaşlayabilecekler.

İktisadi işletme kuracak vakıflar da bu konudaki vakfın yetkili organına ait karar sureti, kurulacak işletmeye tahsis edilecek malvarlığının cinsi ve miktarını belirten bilgi ve belgelerle, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne müracaat edecekler ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün iznini müteakip, kurma işlemlerine başlayacaklar. (Ankara/aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle