Vaillant, Demirdöküm’le evlendi, 1 milyar Euro’luk üretim üssü oluyor

Hürriyet Haber
24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Demirdöküm’ün yüzde 78’ini alan Alman Vaillant, Almanya’daki termosifon üretimini kaydıracağı, klima ve panel radyatör üreteceği Türkiye’yi üretim üssü yapacak.

Vaillant Group Başkanı Claes Göransson, Türkiye’ye 40 milyon Euro’dan fazla yatırım yapacaklarını belirtti. Vaillant Group/Türkiye Başkanı Christoph M. Grosser, "Hedefimiz 2015’te 1 milyar Euro’ya ulaştırmak" dedi.

EKİM ayı başında Demirdöküm’ün yüzde 78’ini satın alan Alman Vaillant firması, Türkiye’yi yeni üretim üssü haline getirecek. İlk aşamada Vaillant’ın elektrikli termosifon üretimi Almanya’dan Demirdöküm’ün Bozüyük (Bilecik) tesislerine kaydırılacak. Vaillant, burada ilk kez kendi markası ile klima ve panel radyatör üretimine başlayacak. Vaillant Group Başkanı Claes Göransson, Vaillant’ın büyüme planları çerçevesinde Demirdöküm’ün teknolojik alt yapısına destek vereceğini belirterek, "Demirdöküm’ü uluslararası bir marka haline getireceğiz" dedi.

CİRO HEDEFİ 1 MİLYAR EURO: Hukuki sürecin sonuçlanmasının ardından birleşmeye ilişkin düzenlenen ve Vaillant’ın Demirdöküm ile birlikte gerçekleştireceği yeni yatırımların anlatıldığı toplantıda konuşan Vaillant Türkiye Genel Müdürü ve Vaillant Group/Türkiye’nin Başkanı Christoph M. Grosser, "Demirdöküm’le ısıtıcı ürünlerinin en büyük üretim üssü olurken, Vaillant’la yenilenebilir enerji kullanımını devreye sokacak, ülkeye teknoloji ve know-how aktaracağız. Hedefimiz 2006’da toplam 500 milyon Euro olan ciromuzu 2015’te 1 milyar Euro’ya ulaştırmak" dedi.

GELİRİMİZİN YÜZDE 4’Ü TÜRKİYE’DEN: Vaillant Group Başkanı Claes Göransson da, 2006 sonu itibariyle 2 milyar Euro satış cirosuna ulaşan ve 10 bin kişiyi istihdam eden Vaillant’ın satış gelirlerinin yüzde 4’ünün Türkiye tarafından karşılandığını belirtti. Demirdöküm’ün Vaillant bünyesine katılması ile bu oranın yüzde 20’lere çıkacağına işaret eden Göransson, iki firmanın da ürün yelpazesi, dağıtım kanalları ve servis hizmetleri gibi konularda birbirini tamamlayacağını kaydetti.

2010’A KADAR 40 MİLYON EURO YATIRIM: Türkiye’nin duvar tipi kombi pazarında, 2010 yılına kadar dünyanın en yüksek büyüme potansiyeline sahip üçüncü ülkesi haline geleceğine dikkat çeken Göransson, Vaillant’ın büyüme planları çerçevesinde Demirdöküm’ün teknolojik altyapına destek vereceğini ve Demirdöküm’ü uluslararası bir marka haline getireceklerini vurguladı. Göransson, 2010 yılına kadar Türkiye’ye 40 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapacaklarını açıkladı.

DOĞU AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İHRACATÇISI: Göranson, Türkiye’deki düşük maliyetli üretim imkanı sayesinde ihracatta da büyük bir patlama gerçekleştireceklerini ve sektörde Doğu Avrupa’nın en büyük ihracatçısı haline geleceklerini belirtti. Göransson, Türkiye’nin duvar tipi ısıtıcılarda dünyanın en büyük üçüncü pazarı olduğunu ve üretim maliyetlerinin yüksek olmayışının Türkiye’yi yatırım açısından cazip hale getirdiğini kaydetti.

Demirdöküm hisseleri borsada işlem görecek

BİRLEŞMEYLE oluşan Vaillant Group Türkiye içerisinde Vaillant Isı Sanayi ve Türk Demirdöküm yer alacak ve Demirdöküm hisseleri borsada işlem görmeye devam edecek. Şirket yetkilileri, diğer hissedarlara çağrı için SPK ile yapmakta oldukları çalışmaların yakında tamamlanacağını belirtti. Avrupa’nın ısıtma teknolojileri ve kombi kazanları üretiminde önde gelen kuruluşlarından Alman Vaillant Group, Koç Grubu bünyesindeki Demirdöküm’ün yüzde 72.56’sını yaklaşık bir yıl süren pazarlıkların ardından 211.1 milyon Euro’ya (yaklaşık 283 milyon dolar) 28 Mayıs’ta satın aldı. Vaillant Group, Taylan Holding’in yüzde 5.68 hissesi için 16 milyon 500 bin Euro ödedi. Çağrılarla birlikte Vaillant’ın Demirdöküm’deki hisseleri yüzde 78’e ulaştı.

Türkiye yenilenebilir enerji kullanan cihaz üssü olacak

VAILLANT Group Eşbaşkanı Dieter Müller, doğal enerji kaynaklarının hızla kirlenip azalmasına önlem olarak yenilenebilir enerji kullanan teknolojilere geçilmesi gerektiğini hatırlatarak, Vaillant Group’un Demirdöküm’le birleşmesi sonucunda Türkiye’nin, "Yenilenebilir enerji kullanan cihazların üretim üssü" olacağını söyledi. Birleşmenin etkilerinden en önemlisinin klima pazarında görüleceğini bildiren Müller, bu pazarda yerli üretime geçilerek, bu alanda da liderliği hedeflediklerini açıkladı.

Klima pazarına girdiysek burada da lider olacağız

DEMİRDÖKÜM Genel Müdürü Bülent Lütfü Kızıltan, Vaillant’ın elektrikli termosifon üretimini Almanya’dan Türkiye’ye kaydırmasının hem ülke hem de Demirdöküm için çok önemli olduğunu vurgularken, "Şu anda buna benzer 66 proje üzerinde çalışıyoruz. Elektronik termosifon üretimine önümüzdeki haftalarda başlamayı planlıyoruz. Henüz rakamlar netleşmedi ama Almanya’daki üretim miktarı neyse en az onun kadar üretim yapacağız" diye konuştu. Klima üretimi için 90 kişilik, panel radyatör için de 120 kişilik yeni istihdam yaratacaklarına dikkat çeken Kızıltan, "Demirdöküm bugüne kadar girdiği her segmentte lider oldu. Klima pazarına girdiysek, burada da lider olacağız" diye konuştu.

Mürekkep kurumadan yatırıma başladık, klima üreteceğiz

VAILLANT Group Türkiye Başkanı Christoph M. Grosser, Türkiye’de ilk kez klima sistemleri üretimine geçeceklerini belirterek, Demirdöküm’ün Bozüyük’deki tesislerinde 1 Mayıs 2008’den itibaren klima üretiminin başlayacağını kaydetti. Başlangıç olarak 400 bin adetlik üretimle işe başlayacaklarını ifade eden Grosser, pazar payları arttıkça üretim miktarının da artacağını bildirdi. Demirdöküm’ün Bozhöyük tesislerinde Vaillant’a ait "Prothern" markası ile panel radyatör üretimine de başlayacağına dikkat çeken Grosser, şu anda 4.3 milyon metrelik panel radyatör üretiminin kısa zamanda 5.3 milyon metreye çıkarılacağını söyledi. Grosser, "Daha Demirdöküm ile yaptığımız anlaşmanın mürekkebi kurumadan yatırımlara başladık. Önümüzdeki 2.5 yıl içinde Türkiye’den bir ihracat patlaması bekliyoruz. Tüm segmentlerde ürünlerimiz mevcut. Hem çevreci hem hesaplı ürünler ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vereceğiz" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı