Vahap Munyar: ‘O hisseler tuvalet kağıdı’ deyin bitsin

Hürriyet Haber
04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vahap MUNYAR

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçen hafta içinde resmen sektörün patronu oldu.

BDDK Başkanı Zekeriya Temizel, ‘‘Artık yapanın yanına kár kalmayacak’’ sözleriyle bankacılık sektörüne mesajını verdi.

Temizel, ‘‘Cezamı öderim, bildiğimi yaparım’’ anlayışını kesinlikle kabul edemeyeceklerini özellikle vurguladı.

Temizel, kanunun kendilerine bankasının içini boşaltanlara karşı önemli yetkiler verdiğinin de altını çizdi.

BDDK, aslında 1 Eylül 2000 itibariyle bankacılık sektörünü olabildiğince ‘‘temiz’’ devralmayı umuyordu.

Ancak, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki 8 banka, Türkbank, Bankekspress, İnterbank, Sümerbank, Egebank, Yurtbank, Yaşarbank ve Esbank bütün sorunlarıyla Temizel'in kucağına kaldı.

BDDK, önüne gelen raporlara göre 8 bankayla ilgili kararını verecek. Belki bir-ikisini kapatacak. Diğerlerini de birer-ikişer satıp, birleştirmeleri yeni sahiplerinin yapmasını isteyecek.

UNUTULUP GİTTİLER

Hazır bankacılık sektöründe yeni dönem başlamışken, 8 bankanın patronu haline gelen Zekeriya Temizel'e bir hatırlatma yapmakta yarar var.

Önce, uzun süredir sakladığım bir mektuptan küçük alıntı:

‘‘Üç çocuk babası, 25 yıllık avukatım. Eşimin ve benim vergilendirilmiş helal kazancıyla yaptığımız tasarrufu borsada değerlendirdim. 5 bin lot Yaşarbank hissesi aldım. Bir sabah kalktık, devlet Yaşarbank'a el koymuş. Bizim hisse senetlerinin ne olacağı meçhul hale gelmiş. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu madem Yaşarbank'ın eski patronlarının hisselerine el koydu. Bizim elimizdeki hisse senetlerini de el koyma tarihinde dolar bazında değeriyle alsın.’’

Hatırladınız değil mi?

1999 sonunda el konulan 5 bankadan ikisinin, Esbank ve Yaşarbank'ın hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem görüyordu.

El koyma işlemiyle birlikte, bu iki bankanın hisse işlemleri de durdu. Küçük hisse sahipleri için meçhule doğru bir kapı açıldı.

YA ÇÖZÜN, YA BİTİRİN

Takasbank kayıtlarına göre 5 bin 400 yatırımcının elinde Esbank, 17 bin 580 yatırımcının elinde de Yaşarbank hissesi var.

Aslında her iki banka, 1999 yılı sonunda tümüyle kapatılsaydı, toplam sayıları 23 bini bulan yatırımcılar, şöyle düşünebilirdi:

‘‘Bizim seçimimiz yanlış olmuş. Borsada yüksek kazanç sağlamak da var, tümüyle batmak da. Bizim seçtiğimiz şirketler battı, havamızı aldık.’’

Esbank ve Yaşarbank hálá faaliyette...

Ancak, Bankalar Yasası'nın ‘‘el koyma’’ maddesiyle ilgili hukuki sorun bugüne kadar çözülemediği için 23 bin yatırımcı bekliyor.

Bu kadar sürede sorun aşılamadığına göre, bundan sonra da iş pek kolay görünmüyor.

Eğer tünelin ucunda ışık görünmüyorsa, çıkın açık şunu söyleyin:

‘‘23 bin kişinin elindeki banka hisseleri tuvalet kağıdına döndü.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı