GeriEkonomi Vadeye göre stopaj geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vadeye göre stopaj geliyor


Banka mevduatına vade yapısına göre farklı oranlarda stopaj ugyulaması düşünülüyor. Planlanan sistemde gelir kaybı olmaması için ortalama stopaj yine 16'da tutulacak, 6 ayı aşan vadeye yüzde 15, kısa vadelere de yüzde 16-17 gibi oranlar uygulanacak.

Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bir süre önce Maliye Bakanlığı'na mevduata yönelik vergileme sisteminde değişikliğe gidilmesi önerisinde bulundu. Bu öneriye göre, halen yüzde 16 olarak uygulanan spotajın, mevduatın vade yapısına bağlı olarak farklılaştırılmalı. Bu şekilde, bankaların daha uzun vadeli fon toplayabileceği ve böylece sektörün bir ölçüde rahatlayabileceği öngörülüyor. Gelirler Genel Müdürlüğü de bu öneriye, ‘‘Şu aşamada gelir kaybına yola çılmaması’’ kaydıyla sıcak bakıyor.

Geçen hafta bu konunun, Hazine Müsteşarlığı'nın da katılımıyla dört kurumun yetkililerinin katılacağı bir toplantıda ele alınması ve yeni oranların belirlenmesi kararlaştırıldı.Ancak toplantı, TBMM'de Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren yasaların görüşülmesi nedeniyle ertelendi. Tarafların önümüzdeki günlerde Merkez Bankası'nda konuyla ilgili biraraya gelmeleri ve yeni düzenlemeye son şeklini vermeleri kararlaştırıldı.

VADEYE GÖRE VERGİ

Bu arada yeni düzenlemeye ilişkin yapılan ön çalışmalarda, bankaların uzun vadeli kaynak ihtiyacının karşılanması için mevduatın stopaj oranlarıyla uzun vadeye yöneltilmesi görüşü benimsendi. Bu çerçevede kısa vadeli mevduattan yüksek, uzun vadeli mevduattan ise düşük oranlı vergi alınması için fikir birliğine varıldı.

Yeni sistemde 6 ayın üzerinde vadeye sahip mevduatın yüzde 15, daha kısa vadeli mevduatların ise yüzde 16 ile 17 düzeyinde stopaja tabi tutulması üzerinde duruluyor. Söz konusu çalışmada, mevduat faizinden alınan vergi gelirlerinin düşmemesi için ortalama stopaj oranının da yüzde 16'da tutulması gerektiğine dikkat çekiliyor. Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, ‘‘Ekonomide yaşanan gelişmelerin ışığında oranın daha yüksek tutulmasıda sakıncalı. Sistem bunu kaldırmaz. Hatta tersine oranların indirilmesi gerekir ama şu aşamada gelir kaybı da göze alınamaz. Belkiileride oranlarda indirime gidilir. Bu nedenle 'Günümüzde ortalama oran yüzde 16'da tutulsun' dedik. Bu çerçevede oran farklılaştırmasınagidilmesi düşünülüyor’’ dedi.

Maliye yetkilisi, söz konusu düzenlemenin Bakanlar Kurulu Kararı ile uygulamaya konulacağını da ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle