GeriEkonomi Uzun yol otobüs ücretine rekabet ayarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzun yol otobüs ücretine rekabet ayarı

ULAŞTIRMA Bakanlığı, karayoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı alanında uygulanacak taban ücret tarifesini belirledi. Buna göre karayoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığında 101-115 km yol mesafesinde taban ücret 10 TL olarak belirlenirken, 476-550 km yol mesafesinde taban ücret 30 TL olacak. Taban ücret 701-800 km yol mesafesinde 39 TL, bin 501- bin 625 km yol mesafesinde 57 TL, 2001 km ve üzerinde ise 69 TL taban ücret uygulanacak.
Kilometre esası
Karayoluyla Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bl ve D1 yetki belgesi sahipleri tarafından karayoluyla yapılan tarifeli şehirlerarası yolcu taşımalarında kilometre esasına göre uygulanacak taban ücret tarifesini belirleyen tebliğe göre uygulanan ücret tarifesi bu tebliğe uymayan yetki belgesi sahiplerinin, en geç yirmi gün içerisinde her türlü iş ve işlemlerini tamamlamaları, uygun ücret tarifesini alıp, uygulamaları gerekecek. Tarifeyle belirlen taban ücret tarifesine Katma Değer Vergisi (KDV) dahil olup indirimli yolcu bileti kesme hakları bulunacak.
Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 57’nci maddesi çerçevesinde Bakanlıktan önceden izin almak suretiyle yapılan özel indirimli bilet satışları ile çocuklar ve özürlüler için yapılan zorunlu indirimlerde ücret tarifesinin altına inilebilecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle