GeriEkonomi Uzanlar Telsim'i kaçırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzanlar Telsim'i kaçırdı

Cem ve Hakan Uzan dün Telsim yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ederken, Telsim'deki hisselerinin yüzde 50'den daha fazla bölümünün geçen hafta Standart Telekom adlı bir başka şirkete devredildiği ortaya çıktı.

İmar Bankası'nda akla hayale gelmeyen usulsüzlük yapan Uzanlar, mallarını kaçırmak için büyük bir operasyon başlattı. Dün Cem ve Hakan Uzan Telsim yönetiminden çekilirken, Telsim'deki hisselerinin de geçen hafta Standart Telekom adlı bir başka şirkete devredildiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, ‘banka batıranlarların’ tüm mal varlıklarına el konulmasına izin veren 4969 sayılı Kanunu onaylamadan önce Uzanlar'ın büyük bir mal kaçırma operasyonu için düğmeye bastığı ortaya çıktı. Cem ve Hakan Uzan Telsim yönetiminden çekilirken, Uzanlar'a ait telsim hisselerinin de Standart Telekom adlı başka bir firmaya devredildiği ortaya çıktı. Cem ve Hakan Uzan'ın Standart Telekom'un ortaklık ve yönetiminden de bir süre önce ayrıldıkları belirlendi. Böylece, Telsim hisseleri Cem ve Hakan Uzan ile organik ilgisi yokmuş gibi görünen bir şirketin oldu.

Telekomünikasyon Kurumu (TK) Yönetimi, bu devirden şirkete geçen hafta sorduğu soruya, Telsim'in dün akşam üzeri Kurum'a çektiği faks cevabıyla haberdar oldu. TK, Uzanlar'ın Telsim'in hisselerini Nokia'ya devrettiği yolundaki haberler üzerine, geçen hafta Telsim'e bir yazı göndererek bu haberlerin doğru olup olmadığını sormuştu.

8 Ağustos tarihli bu yazıya cevap, dün akşam üzeri faksla geldi. Bu faksta, Telsim hisselerinin yüzde 50'den fazla olmak üzere çok büyük bir bölümünün Standart Telekomünikasyon Bilgisayar Hizmetleri'ne devredildiği bildirildi.

Telsim Mobil Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş'nin yönetimindeki değişiklik dün ortaya çıktı. Cem Cengiz Uzan ile Murat Hakan Uzan'ın, Telsim Yönetim Kurulu'ndan istifa ettikleri, yerlerine Standart Telekomünikasyon Bilgisayar Hizmetleri A.Ş'yi temsilen Aziz Sertaç Akyüzol ile İhsan Hasan Pilav getirildi. Bu değişikliklerle Uzan Ailesi'nden temsilcinin kalmadığı Telsim'deki yeni yönetim kurulu Enis Zaimoğlu, Sedat Hayran, Çağdaş Ergin, Fatih Azami, Aziz Sertaç Akyüzol ve İhsan Hasan Pilav'dan oluşurken, yönetim kurulu başkanlığına Enis Zaimoğlu, başkan vekilliğine de Sedat Hayran atandı.

KURUL TOPLANACAK

TK, Telsim hisselerinin devredildiğini haber almadan önce dün de yönetim kurulundaki değişiklik üzerine, bu değişiklik üzerine ortaklık yapısında herhangi bir değişiklik olup olmadığını sormuştu.

TK Başkanı Ömer Arasıl, Telsim yönetiminde değişiklik yapılabileceğini, ancak hisse devrinin kendilerine devirden önce haber verilmesi gerektiğini söyledi. GSM operatörlerinin kendilerine haber vermeden hisse devrinde bulunmasının suç oluşturduğunu söyleyen Arasıl, bu görüşünün kendisini bağladığını, kararı Kurul'un alacağını ekledi.

YAPTIRIM UYGULARIZ

Hukukçular imtiyaz sözleşmesinin devir ile ilgili maddesinin ‘muğlak’ olması nedeniyle ikiye bölünmüş durumda. Bazı hukukçular, imtiyaz sözleşmesine göre, sözleşmenin yapıldığın tarihten beş yıl sonra, yüzde 10 sınırında hisse devrinin izne tabi olmadığını savunurken, farklı görüşteki hukukçular ise bu kadar önemli bir hizmet verilirken hisse devrinin mutlaka izne tabi olması gerektiğini ifade ediyor.

Diğer yandan Telsim'in TK dışında, hisse devir konusunda Rekabet Kurumu'na bilgi vermiş olması gerekiyor.

Telsim'de kağıt imha makineleri çalışıyor

İmar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) ‘tasfiye kararı’ ile ellerinden çıktıktan sonra dağılma sürecine giren Uzan Grubu, ‘yüzyılın hayali hesap oyunundan’ sonra ‘yüzyılın temizlik operasyonu’na da başladı. Telsim'deki evrakların ‘kağıt imha’ makineleriyle yok edildiği iddia edildi.

İmar Bankası'nı, arkalarında ‘dünya bankacılık tarihinde’ eşi, benzeri olmayan şekilde ‘kayıtsız hesaplarıyla’ sorun yumağı olarak bırakan Uzanlar, şimdi de Telsim'i terk ettikten sonra ‘arkalarında kayıt bırakmama’ operasyonu başlattı.

KİMSE ALAMADI

Çukurova Elektrik, Kepez Elektrik, İmar Bankası, Adabank ve Merkez Yatırım şirketlerinde, son yıllarda yapılan bütün baskınlara rağmen her hangi bir evrak ve bilgiyi Aile dışına sızdırmamayı başaran Uzanlar, yönetimini terk ettikleri Telsim'de de aynı başarıyı elde etmek için ellerindeki ‘kağıt imha’ makinalarını kullanmaya başladı.

Önceki haftadan itibaren başlayan evrak yok etme işlemlerinin, bu hafta başından itibaren ‘panik’ halde ve ‘aşırı yoğun’ devam ettiği ileri sürüldü.

KAYIT BIRAKMIYORLAR

Telsim'den sızan bilgilere göre şirketin kredi ilişkilerini, diğer grup şirketleriyle bağlantılarını, yurtiçi ve yurtdışı para transferlerini, yatırımlarla ilgili bazı kayıtları, içeriği tam olarak bilinmeyen bazı sözleşmeler kağıt imha makinaları ile yok ediliyor.

Ayrıca, Telsim'deki bazı bilgisayarlarda yer alan kişisel mesajların silindiği de belirtildi.

Yıldırım: Telsim'i yakından izliyoruz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telsim ile ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, şirkette meydana gelebilecek hisse değişikliğinin Telekomünikasyon Kurumu'nun bilgisi dahilinde olması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Pursaklar PTT Merkezi'nin açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uzan Grubu'na ilişkin gelişmelerin ardından Telsim ile ilgili iddialar hatırlatılan Yıldırım, BDDK'nın kendi açısından gerekli tedbirleri aldığını, kendilerinin de Telekomünikasyon Kurumu ile eşgüdüm halinde gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Telsim yönetimindeki değişiklik iddialarıyla ilgili olarak Yıldırım, ‘‘Önemli olan hisse devri olup olmadığıdır. Bunun da Telekomünikasyon Kurumu'nun bilgisi dahilinde olması gerekir’’ dedi.

Uzanlar'ın elinde üç holding var

Uzan Grubu, kendi başına bir holding yapısında olan Telsim bir kenara bırakıldığında İstanbul merkezli toplam üç holdinge sahip. Kamuoyunda daha çok Rumeli Holding çatısı altındaki şirketleri bilinen Uzan Ailesi'nin ayrıca Standart Holding ve Prime Holding isimli iki holdingi daha bulunuyor.

Aile, Rumeli Holding'i 1988 yılında kurduktan sonra, 1992 yılında Prime Holding'i kurarak faaliyete geçirdi.

Uzan Ailesi'nin üçüncü holdingi ise 1995 yılında kurulan Standart Holding oldu. Telsim hisselerinin devredildiği Standart Telekom da Standart Holding şirketleri arasında bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle