GeriEkonomi Uzanlar’ın helikopterlerine havalimanında ‘mühür’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzanlar’ın helikopterlerine havalimanında ‘mühür’

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ihtiyati tedbir kararı konulan Uzan Ailesi’ne ait 2 helikopter, polis nezaretinde getirildiği Atatürk Havalimanı’nda güvenli bir bölgeye çekilerek mühürlendi. Uzan Ailesi, leasing yöntemiyle kiraladığı TC-STR kuyruk tescilli Howker tipi uçağı da, sadece yurtiçi gezilerinde kullanabilecek.

Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla ihtiyati tedbir konulan Uzan Grubu’na ait iki helikopter, dün polis eşliğinde Atatürk Havalimanı’na çekildi. Tasaruf Mevduat Sigorta Fonu’nun, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’ndan gerekli izni almasından sonra Uzan ailesine ait iki helikopter, Atatürk Havalimanı Batı-4 apronu olarak adlandırılan E-Kapısı’na çekildi. Helikopterler bulundukları Gaziantep ve İkitelli’deki Rumeli Holding’ten içinde polisle gelmesi dikkat çekti. Uzan ailesi Sikorsky 76 C tipi TC-HRT tescilli ve Bell 206 L-3 Long Ranger tipi TC-HRH tipi helikopterleri özellikle ev ile holding binası arasındaki ulaşımda kullanıyordu.

Daha önce mahkemenin tedbir kararını bildirdiği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’deki tüm havalimanlarına yazı göndererek Uzan Grubu’na ait olan iki helikopterin uçurulmamasını istemişti.

Daha önce dört uçak ve iki helikopteri bulunan Uzan Ailesi’nin elinde, bugün sadece bir uçak kaldı. Uzanlar’a ait yabancı tescile sahip GlobalExpress ve Challenger 604 tipi iş jetlerine yurtdışında el konulmuştu. Türk tescilli Hawker 800XP uçağı ise halen Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu«nda tutuluyor. Uzan ailesi, leasing yöntemiyle kiralanan TC-STR(STAR’ın adı verilmiş) kuyruk tescilli Howker tipi bu uçağı sadece yurt içi uçuşlarda kullanabilecek.

Fon’la RTÜK arasında Star TV krizi çıktı

UZAN
Grubu’nun faiziyle birlikte 15 trilyon liralık reklam payını ödemediği Star TV hakkında, TMSF tarafından el konulmuş varlıklar içinde bulunduğu için, RTÜK’ün kapatma kararı alması kriz yarattı.

RTÜK, borç süresinde ödenmediği için TMSF ve Star TV’nin tüm baskısına rağmen yayın durdurma kararını verdi. Buna karşın önceki gece başlaması gereken kapama kararı uygulanmayınca RTÜK tutanak tuttu. Dün yapılan toplantıda yayın durdurmanın birkaç günlüğüne kaldırılması kararlaştırılırken, yayın durdurma kararı uygulanmadığı için kanala ayrıca ceza verilebileceği belirtildi.

Star TV’nin sahibi konumundaki TMSF, RTÜK’ten kendilerine esneklik gösterilmesini istedi. Tartışmalardan sonuç alınamayınca RTÜK, kanalın kapatılması kararını verdi. TMSF ve Star TV kararı uygulamadı. RTÜK, TMSF ve Star TV yetkilileri ile biraraya geldi.

Pazartesi yapılacak toplantıya kadar kapatma kararının kaldırılması üzerinde anlaşıldı. Yetkililerin, borcun vadeye yayılması ve teminat verilmesi alternatifleri üzerinde çalıştıkları kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle