GeriEkonomi Uzanlar’a 253 trilyonluk ‘kayıtdışı kontör’ sorgusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzanlar’a 253 trilyonluk ‘kayıtdışı kontör’ sorgusu

TMSF, Kemal, Yavuz, Hakan ve Cem Uzan hakkında, ‘Telsim’in 253 trilyon liralık kontörünü kayıt dışı sattılar’ diyerek suç duyurusnda bulundu. TMSF, Uzanlar’ın ‘vergi kaçakçılığı ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’tan yargılanmasını istedi.

UZANLAR, 253 trilyon liralık (253 milyon YTL) kontörü kayıt dışı satmakla suçlanıyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanlığı, Telsim Mobil Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş.’deki 253 trilyon liralık kontör yükleme kartını şirket gelirlerine aktarmak için kayıt dışı sattıkları gerekçesiyle Kemal, Yavuz, Murat Hakan ve Cem Cengiz Uzan ile 8 şirket yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Sanıkların 2001-2003 yılları arasında kayıt dışı yaptıkları satıştan elde ettikleri 250 trilyon lirayı (250 milyon YTL) şirketin mali kayıtlarına geçirmedikleri iddia ediliyor.

BİLGİLERİ VARDI:

Telsim Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş’yi temettü hariç tüm ortaklık hakları, yönetim ve denetimiyle Bankalar Kanunu kapsamında 13 Şubat 2004’te devralan TMSF avukatlarının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundukları suç duyurusu dilekçesinde, şirket müffettişleri tarafından geçmiş dönemlerdeki iş ve işlemlere yönelik incelemeler sonucu 253 trilyon liralık kontör yükleme kartının kayıt dışı satıldığı belirtildi. Dilekçede şöyle denildi: ‘Müfettiş raporları ve şirket Denetleme Kurulu Üyesi Lütfi Dalgıç’ın 7 Şubat 2005 tarihli yazılarına göre, kayıt dışı satış işlemlerin o dönem şirket yönetim kurulunun, hakim ortaklarının verdiği şifahi talimatlarla yapıldığı, keza bu çapta bir parasal hareketin şirket yönetim kurulunun, hakim ortakların ve icra mevkiinde bulunan üst düzey yöneticilerin bilgisi, iradesi ve dahili olmaksızın yapılmasının imkansızlığı bellidir.’

KAYITLARA GEÇİRİLMEMİŞ:

2001-2003 yılları arasındaki kayıt dışı satışlardan elde edilen 250 trilyon liralık gelirin şirket mali kayıtlarına geçirilmediğinin belirtildiği dilekçede şirket yöneticileri Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan, Cem Cengiz Uzan, Ayşegül Akay, Hüseyin Engin Saydam, Enis Zaimoğlu, Çağdaş Ergin, Sedat Hayran, Aziz Sertaç Akyüzol, İhsan Hasan Pilav ve Ahmet Yılmaz’ın hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal, vergi kaçakçılığı ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçlarından yargılanmaları talep edildi.

İmar Bankası’nda tek yetkili Kemal Uzan’dı

PETKİM
ihalesinin teminatını Adabank’tan alarak bankayı 10 milyon dolarlık zarara uğrattıkları iddia edilen, Kemal ve Yavuz Uzan’ın da aralarında bulunduğu sanıklardan 75 yaşındaki emekli bankacı Orhan Atabay, ‘Son yıllarımı geçirdiğim Uzan Grubu’nda çalışma sistemi tamamen farklıydı. Sadece Kemal Uzan’ın dedikleri oluyordu. Tek yetkili oydu. Onun görüşü alınmadan hiçbir iş yapılmazdı’ dedi. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, zimmet suçundan 12 yıla kadar ağır hapsi istenen sanıklar Bahattin Uzan, Tacettin Pak, Mustafa Akar, Orhan Atabey, Okay Öztürk ve Nurettin Sivlim katıldılar. 50 yıllık bankacı olduğunu söyleyen 75 yaşındaki sanık Orhan Atabay, Uzan Grubu’nda merkeziyetçi bir sistemin uygulandığını vurguladı. Kulakları duymadığı için mahkeme kürsüsüne yaklaştırılarak ifadesi alınan Atabay, şu ifadeyi verdi: ‘Uzan Grubu’nda çalışma sistemi tamamen farklıydı. Orada sadece Kemal Uzan’ın dedikleri oluyordu. Tek yetkili oydu. Onun görüşü alınmadan hiçbir iş yapılmazdı. 7 Temmuz 2003 tarihli yönetim kurulu kararını 2-3 gün sonra bana imzalamam için getirdiler. Ben de imzaladım. İncelediğimde kurul kararı vermeden 30 Haziran 2003’te blokelerin kalkmış olduğunu gördüm. Bankaca verilen teminat mektubu geçici nitelikteydi. Petkim ihalesi firmada kalınca, daha sonra da özelleştirme idaresi görüşmelere başlayınca olaya kesin gözüyle baktım. Ancak daha sonra Uzan Grubu’na el kondu ve ihale iptal edildi. Suçsuzum.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle