GeriEkonomi Uzan'ın para kaçırma trafiği resmi belgede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzan'ın para kaçırma trafiği resmi belgede

Uzanlar'a ait Rumeli Holding bünyesinde bulunan, ancak gelirleri üzerinde ihtiyati tedbir kararı olan Gaziantep, Ergani ve Şanlıurfa Çimento Fabrikası'ndan aldıkları 235 milyar lira ile 150 bin Euro'yu İstanbul'a götürürken yakalanan Ahmet Akön ve Ahmet Alev'in, holding müfettişi sıfatıyla imzaladıkları tutanaklar, Uzanlar'ın BDDK'dan para kaçırma girişimlerinin ilk resmi belgesi olarak adliye kayıtlarına girdi. Bu tutanaklardan harekete geçen Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı daha geniş bir inceleme başlatırken, 3 Ekim'deki olayın ilk olmadığı, daha önce de 2 kez aynı yolla para kaçırıldığı ortaya çıktı.

Tutanakların ilkinde, Maden şirketler Grubu'na bağlı Gaziantep Çimento Fabrikası yetkilileriyle, Rumeli Holding'in Gaziantep Müfettişi olduğu belirtilen Ahmet Akön'in imzası bulunuyor. Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı'na intikal ettirilen tutanakta, ‘‘Maden Çimento San. ve Tic. A.Ş. Gaziantep Şubesi'nin yapmış olduğu satış tahsilatı 163.375.000.000 TL. olup söz konusu tutar Merkez Muhasebe Kasası'na teslim edildi’’ ifadesiyle, parayı teslim veren ve alanların imzaları bulunuyor.

Uzun süre izlendikten sonra Gaziantep - Adana Otoyolu'nun Nurdağı yakınlarındaki Atatürk Viyadiğü'nde 3 Ekim'de gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınıp Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla İstanbul'a gönderilenlerden Ahmet Alev'in de Rumeli Holding'e ait Ergani ve Şanlıurfa Çimento Fabrikası'nda aldığı para karşılığında tutanak imzalandığı anlaşıldı. Bu tutanaklarda da Holding Müfettişi Ahmet Alev'e Ergani'de 132 milyar, Şanlıurfa Çimento Fabrikası'nda ise 63 milyar ve 123 milyar 787 milyon 413 bin 750 lira teslim edildiği ortaya çıktı.

Toplam 482 milyar liranın alınmasından sonra bu paranın bir bölümü Euora çevrildi. Bir banka şubesinden iki kez olmak üzere 75'er bin Eurodan toplam 150 bin Euro alındı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle