GeriEkonomi Uzan şirketlerine yoğun ilgi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzan şirketlerine yoğun ilgi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu şirketlerini bu yılın sonuna kadar satışa çıkaracak. Telsim ve çimento şirketlerine yönelik yoğun ilginin fiyatlara da yansıması bekleniyor.

TMSF, başta Telsim olmak üzere 9 çimento şirketi ile 7 radyo, 2 televizyon kanalı ve bir gazeteyi satacak. Toplam 3 milyar 507 milyon 90 bin dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan bu şirketlerin ihaleleri, bu ay Star Medya Grubu ile Esentepe'deki TMSF Binası'nda başlayacak.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bu şirketlerin satışında minimum beklentilerinin 3.5 milyar dolar olduğunu belirterek, daha yükseğe çıkma ihtimali konusunda işaretler de bulunduğunu söyledi.

Ertürk, “Açıkçası beklentimiz daha iyi rakamlar olacağı yolunda. Telsim ve çimento şirketlerine gerçekten çok yoğun bir ilgi var. Bunun fiyatlara da yansıyacağını tahmin ediyoruz. Medya için de ilgi çok” diye konuştu.

STAR MEDYA GRUBU

Toplam 270 milyon 90 bin dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Star Medya Grubu'nun satış takvimi, katılımı artırmak amacıyla yaklaşık 1 ay ertelenerek 21 Eylül'e uzatılmıştı. 21 Eylül'de başlayacak satış ihaleleri 6 Ekim'e kadar sürecek.

İhaleler Süper FM için 21 Eylül'de, Metro FM için 22 Eylül'de, Joy FM ve Joy Türk FM için 23 Eylül'de, Star TV için 26 Eylül'de, Rock FM ve Radyo Alaturka için 27 Eylül'de, Kral TV için 30 Eylül'de, Kral FM için 3 Ekim'de ve Star Gazetesi için 6 Ekim'de gerçekleştirilecek.

ÇİMENTO ŞİRKETLERİ

Uzan Grubu çimento şirketlerinin satışı, 10-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 9 çimento fabrikası toplam 433 milyon dolar muhammen bedelle alıcısını arayacak.

TELSİM İHALESİ ARALIKTA

TMSF'nin en yüksek muhammen bedelle satışa çıkardığı Telsim'in ihalesi ise Aralık ayında gerçekleştirilecek. 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Telsim ile çok sayıda yerli ve yabancı şirket ilgileniyor. İhale 13 Aralık'ta TMSF'de yapılacak.

Satış öncesinde fiyatını etkileyeceği gerekçesiyle Telsim yetkilileri, Nokia ve Motorola ile borçlar konusunda görüşmelere başlamıştı.

Telsim ve Nokia arasında yapılan görüşmelerde satışa bağlı bir ödeme konusunda uzlaşmaya varılırken, Motorola ile olan görüşmelerin ise hala devam ettiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle