Uzan davasında ‘Yeşim’ kavgası

Ayşegül USTA / İSTANBUL
21.04.2004 - 02:04 | Son Güncelleme:

İMAR Bankası ana davasında Kırmızı Bülten’le aranan Kemal Uzan ile Yavuz Uzan’ın aralarında bulunduğu 17 eski banka yöneticisinin karapara akladıkları iddiasıyla yargılanmalarına başlandı. Tutuksuz sanık Sami Bulut ile ana dava tutuklusu Yeşim Öztürk’ün eşi arasında başlayan sözlü atışma kavgaya dönüştü. İkili, çevredekilerin müdahalesiyle sakinleştirildi.

Şişli 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya İmar Bankası ana davasından tutuklu Yeşim Öztürk, Hilmi Başaran, Erol Hürbaş, Yaşar Avni Güral, Birol Çilingir, Gürol Demirkol, Sadık Karagöz, Tacettin Pak ile tutuksuzlar Gül Ertargın, Dilek Atıcı, Çiğdem Karakoç, Sami Bulut ve Mehmet Bulat katıldılar. Kara para suçlamasını reddeden sanıklardan Nedim Çokçok, mevduat ve bankacılık hizmetlerinde görev aldığını, organizasyon şemasında mevduat müdürü olarak göründüğünü, off-shore danışmanı olduğunu, mevduatla ilişkisi olmadığını söyledi.

İmar Bankası’nda genel müdür yardımcısı olarak görev yaptığını hatırlatan sanık Mehmet Koray Özkaya ise, ‘Hazine bonolarını almakla görevliydim. Ancak satışında herhangi bir görevim yoktu. Bunların alımı da izne tabi değildir’ dedi. Bankanın eski Yönetim Kurulu Üyeleri Gürol Demirkol ile Yaşar Avni Güral, kendilerine bağlı icracı bir birim olmadığını, hazine bonosu satışıyla ilgili bilgilerinin olmadığını öne sürdüler. Bankada mali kontrol müdürü olarak görev yaptığını belirten Yeşim Öztürk de bunun sadece unvanı olduğunu belirterek, ‘Şubelerin mizanlarını kontrol ediyorduk. Bankanın likiditesinden bilgim yok. Bono satışları da şube mizanlarında görünmemektedir’ dedi.

Tutuklu sanık Yeşim Öztürk’ün duruşmayı izlemeye gelen eşi, İmar Bankası ana davasında verdiği ifadeyle tutuklamaya neden olmaktan sorumlu tuttuğu diğer sanık Sami Bulut ile sözlü atışmaya girdi. Yargıcın duruma müdahale etmesi üzerine Sami Bulut, ‘Şerefsiz diyerek beni itekliyor’ dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı