GeriEkonomi Uzakdoğulular makina satmak için kuyrukta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzakdoğulular makina satmak için kuyrukta

Global krizden büyük darbe yiyen Uzakdoğu'lu makina üreticileri, krizi Türkiye pazarında aşmaya çalışıyor. Bugün başlayacak olan 6'ncı Metal İşleme Fuarı'na Tayvan'dan 41, Japonya'dan ise 200 firma katılım başvurusunda bulundu.

Uzakdoğulu makina üreticileri, küresel krizi aşmanın çaresini Türkiye'de arıyor. CNR Fuarcılık tarafından Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen 6. Uluslararası Metal İşleme Fuarı'na katılmak için, Tayvan'dan 41, Japonya'dan da Türkiye'de mümessilikleri aracılığıyla faaliyet gösteren 200 firma başvurdu. Bugün açılacak ve 4 Ekim'e kadar açık kalacak fuarı, bu yıl 4 bin yönetici ve işadamının gezmesi bekleniyor. Fuara bin firma katılıyor.

Fuarı gezmek üzere bağlantı kuran ve Yeşilköy'deki otelleri dolduran yabancıların büyük bir bölümünü yine Uzakdoğu ülkelerinden gelenler oluşturuyor. Otomobil, elektronik, beyazeşya sektörlerinde kullanılan makinalarla, lazerli kesim araçlarının da sergileneceği fuarda geçen yıl 600 milyon dolarlık iş bağlantısı yapılmıştı. Bu yılki fuarda 9 leasing kuruluşu da stand açıyor.

Fuarda sergilenen makinaların değerinin 40 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında değiştiğini söyleyen CNR Fuarcılık Organizasyon Sorumlusu Kemal Sinmez, ‘‘Fuarda sergilenecek makinaların tutarı 1 milyar dolar. Toplam yerli ve yabancı bin firma, 2 binin üzerinde ürününü sergileyecek. Bu yılki fuarda 1 milyar dolarlık ticari bağlantı kurulmasını bekliyoruz’’ dedi.

ANADOLU'DAN BÜYÜK İLGİ

CNR Satış ve Pazarlama Direktörü Elvan Cantekin ise fuara özellikle Anadolu'da faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgeleri'nden yüksek katılım beklendiğini belirterek, şunları söyledi: ‘‘Bu fuar krizin tartışıldığı bir dönemde imalat sanayiinin nabzını tutmamızı sağlayacak. Uzakdoğulu firmaların yoğun katılımı yanında özellikle Konya, İzmir ve Ankara'dan fuarı izlemek üzere 15 otobüsün geleceğini öğrendik. Bolu, Bursa, Çorlu, Kayseri Organize Sanayi Belgeleri'nden de katılım için başvuru aldık. Fuar toplam 45 bin metrekarelik alanda yapılacak.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle