GeriEkonomi Uyuşmazlığa 1 saatte çözüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uyuşmazlığa 1 saatte çözüm

Uyuşmazlığa 1 saatte çözüm

ADALET Bakanlığı’nca dört yıl önce uygulamaya konulan arabuluculuk yöntemiyle işçi-işveren uyuşmazlıkları bir saatte çözümleniyor.

Uyuşmazlıkların yüzde 54’ünün saatler içinde çözüme kavuşturulduğu belirtildi. Uygulamanın en çok ilgi gördüğü iller ise İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. 4 bin 510 arabuluculuk dosya sayısıyla İstanbul ilk sırada yer alıyor. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından biri olarak  2013 Kasım’ında Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nca Türkiye’de uygulanmaya başlanan arabuluculuk uygulamasından başarılı sonuçlar alındığı belirtildi. Bakanlıktan alınan bilgiye göre 2013 Kasım’ından bugüne kadar arabuluculuğun tercih edildiği dosya sayısı ise 12 bin 207’ye yükseldi. Arabuluculuğa bu yılın ilk dört ayında ise rekor sayıda başvuru yapıldı. 2017’inin ilk dört ayında 6 bin 746 dosya arabuluculara gitti. Arabuluculuk uygulamasının başlamasından bugüne kadar toplam 12 bin 207 dosyadaki uyuşmazlıktan 11 bin 420’si, arabulucular sayesinde yargıya taşınmadan çözüldü. Sadece 787 dosyada anlaşma sağlanamadığı için taraflar mahkeme yolunu tercih etti.

İŞÇİ-İŞVEREN İLK SIRADA

Arabuluculuk başvurularının yüzde 89’unu 10 bin 343 dosya sayısıyla işçi-işveren uyuşmazlıkları oluşturdu. İşçi işveren uyuşmazlıklarını 263 dosya ile telif haklarından kaynaklanan uyuşmazlıklar, 221 dosya sayısı ile maddi manevi tazminat uyuşmazlıkları izledi. Uyuşmazlıkların yüzde 54’ü saatler içerisinde gerçekleşen görüşmeler neticesinde, yüzde 41’i bir gün,  yüzde 5’i bir hafta içinde çözüme kavuştu. Türkiye genelinde 88 büroda ve 11 bin 372 arabulucu tarafından gerçekleşen çalışmalar sonucu 37 ilde aktif olarak dosyalar çözüme kavuşturuluyor. Uygulamanın en çok ilgi gördüğü iller sırasıyla 4 bin 510 arabuluculuk dosya sayısıyla İstanbul, 2 bin 242 dosya sayısıyla İzmir, 2 bin 87 dosya sayısıyla Ankara oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle