Uyanın, bu ülke şu anda bile önemli ekonomik oyuncu

Hürriyet Haber
04.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Ticaret Odası Başkanı Tom Donohue, ABD’de Türkiye’deki fırsatlar konusunda farkındalık eksikliği bulunduğunu belirterek, “Birçok bakımdan ABD’li şirketler Türkiye’de ne yapılır çok emin değil” dedi.

Donohue, bu şirketlere “Uyanın. Türkiye, şu anda önemli bir ekonomik oyuncu” mesajı verirken, “Türkiye’de Amerikan şirketleri için muazzam fırsatlar var. Birçok birinci sınıf mal üreten Türkiye, stratejik konuma ve büyük işgücüne sahip” diye konuştu.
Zorluklar ve fırsatlar
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından onuruna düzenlenen toplantıda konuşan Donohue, stratejik müttefik ve ticari partner olarak ABD ve Türkiye’nin pek çok küresel zorluk ve fırsat paylaştığını dile getirdi. Dünyada yaşanan son gelişmeler doğrultusunda Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Donohue, şunları söyledi:
Birlikte çalışılabilir
Biz, algıları değiştirmeye çalışıyoruz. İki tarafın da ticarette bariyerleri kaldırmak için atması gereken adımlar var. Türkiye ve ABD karşılıklı stratejik kazançları için birlikte çalışabilir, çalışması gerekiyor. İki ülkenin ilişkisi geçmişte bölgesel savunma ve enerji konularına odaklansa da, ticari ilişkimizi görmeyi kaybetmemeliyiz. Bu ilişki, Türkiye’nin bölgesel ve global yeni ekonomik rolünü yansıtmalı.
Farkındalık eksik
İki ülke pazarlarına bakıldığında ekonomik ve ticari ilişkimizin potansiyeline ulaşmadığını görüyoruz. İkili ticaret 15 milyar dolar civarında. Her iki ülke de, diğerine daha fazla ihracat yapmak istiyor. Peki bizi alıkoyan nedir? ABD’de Türkiye’deki fırsatlar konusunda farkındalık eksikliği var.
Muazzam fırsatlar var
Birçok bakımdan ABD’li şirketler Türkiye’de ne yapılır çok emin değil. Bu şirketlere mesajımız; ‘Uyanın. Türkiye, şu anda önemli bir ekonomik oyuncu. Türkiye’de Amerikan şirketleri için muazzam fırsatlar var. Birçok birinci sınıf mal üreten Türkiye, stratejik konuma ve büyük işgücüne sahip.’

Çalışma grubu oluşturuldu işbirliği için konferans düzenlenecek

YARIN ülkesine dönmeden hükümetten yetkililerle de görüşmesi beklenen Tom Donohue, ABD Ticaret Odası’nın vize süreci ile vergi ve düzenleme sistemini Türkiye’den yatırımcılar ve diğerleri için daha çekici hale getirmek için çalıştığını vurguladı. Donohue, Türkiye’nin ilerlemeyi sürdüreceğine ve ABD iş dünyası için büyüyen ortak olacağına emin olduğunu ifade ederek, “ABD ve Türkiye iş toplulukları birbirleriyle, fırsatları ve engelleri açık konuşursa, ticaretimizin hızla büyüyeceğini biliyorum. Türkiye Çalışma Grubu oluşturduk ve ay sonunda önemli bir konferans düzenliyoruz” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı