USAŞ’a yabancı ortak geliyor

Hürriyet Haber
31.08.2012 - 13:34 | Son Güncelleme:

Işıklar Holding, Uçak Servisi A.Ş.'de (USAŞ) sahip olduğu payları, Fairhills Capital yerine, yine ABD'li kurumsal yatırımcı Equities First Holdings'e (EFH) satma kararı aldı.

Elde edilecek nakit kaynak ile başta USAŞ olmak üzere grup şirketlerinin Türkiye’nin hızının üzerinde bir büyüme yakalanması hedefleniyor.

Halka açık Çemaş, Niğbaş gibi bağlı ortaklıkları ve Özışık İnsaat, Sif Jcb İş Makineleri ve HMF Hyundai İş Makineleri gibi iştirakleri bulunan Ege Kraft ile birleşme sürecinde olan USAŞ birleşme sonrası USAŞ Yatırımlar A.Ş. adı altında bir yatırım şirketine dönüştürülecek.

Hisseler, İMKB Toptan Satışlar Pazarı’ndan satılacak

28 Ağustos 2012'de imzalanan anlaşma gereğince EFH, Işıklar Holding'e ait USAŞ hisselerinden 21 milyon adedini İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda peyderpey satın alacak.Anlaşma gereği halen süren USAŞ – Ege Kraft birleşmesini takiben EFH, Işıklar Holding'den 32 milyon USAŞ hissesi daha satın alacak. İlk işlem olarak 300 bin hisse alımı için İMKB'ye izin başvurusu 29 Ağustos'ta yapıldı.
 
Sermayenin 177 milyon TL'ye yükseltilmesi hedefleniyor

USAŞ – Ege Kraft birleşmesi sonrası, SPK'nın mevcut uzman kuruluş ve bilirkişi raporlarında belirlenen sermaye artış miktarını uygun görmesi durumunda, USAŞ'ın sermayesi 177 milyon TL'ye yükselirken bu sermayenin 114 milyon TL'lik kısmı Işıklar Yatırım Holding'e, 53 milyon TL'lik kısmı EFH'ye, geri kalan kısmı ise halka ait olacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı