GeriEkonomi Urfa’da 5 bin kişi ‘süt’ten kazanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Urfa’da 5 bin kişi ‘süt’ten kazanacak

Urfa’da 5 bin kişi ‘süt’ten kazanacak
refid:21368734 ilişkili resim dosyası

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, İzmir ve Eskişehir’de tesisleri bulunan Pınar Süt’ün 3’üncü fabrikasını Şanlıurfa’da kuracaklarını açıkladı.

Yiğitbaşı, 100 milyon liralık yatırıma bu yıl başlayacaklarını, fabrikanın 2013’te devreye girmesiyle Pınar’ın toplam süt işleme kapasitesinin yıllık 900 milyon litrenin üzerine çıkacağını söyledi. Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, bu yatırımla ilgili kararı 1 yıl önce aldıklarını, sonradan devreye giren 6’ncı bölge teşviklerinin işlerini kolaylaştıracağını vurguladı.

5 bin kişiye gelir

Şanlıurfa 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşecek yatırımın 100 bin metrekare alan üzerine olacağını belirten İdil Yiğitbaşı, şöyle konuştu: “180 milyon litre yıllık süt işleme kapasiteli Şanlıurfa fabrikamızda doğrudan 250 kişi çalışacak. Ancak, süt alacağımız çiftçilerden onlara yem bitkisi yetiştirenlere kadar her kesimi dikkate alırsak, bu fabrika 5 bin kişiye gelir yaratabilecek. 1973’te kurduğumuz İzmir’deki ilk fabrikamızda da, Eskişehir’de de bu etkiyi gözledik. Süt işleme tesisi, aslında bölgesel kalkınmaya katkıda bulunan bir model.”

İhracat ve iç pazar

İdil Yiğitbaşı, Şanlıurfa’daki fabrikanın öncelikle bölge iç pazarını hedefine koyacağını vurgulayarak şunları dile getirdi: “Lojistik açıdan komşu ülkelere ihracat konusunda da bu fabrikanın önemli işlevi olacak. Zaten Erbil’de (Kuzey Irak) bölge müdürlüğü kurduk. Şanlıurfa’dan Kuzey Irak’a, İran’a ve diğer bölge ülkelerine ihracat yapabileceğiz. Bu fabrika için sütü Şanlıurfa ve 200 kilometreye kadar mesafedeki üreticilerimizden alabileceğiz.”

4.5 milyar liraya çıkacak

İdil Yiğitbaşı, Pınar Gıda ve İçecek Grubu’nun 2012’yi 2.1 milyar lira ciroyla kapatmasını beklediklerini kaydederek şunları anlattı: “Yaşar Topluluğu bünyesinde 20 şirket, 18 üretim tesisi ve 2 vakıf var. Çalışan 7 bin kişiye yaklaştı. Bu yılki ciromuzun 3.4 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz. Pınar Gıda ve İçecek Grubu’nun 5 yıl sonra 4.5 milyar liralık, Yaşar Topluluğu’nun da 7 milyar liralık ciroya ulaşmasını hedefliyoruz. 5 yıl içinde 500 milyon liralık da yatırım planımız var.”

Enstitü kuracağız

İdil Yiğitbaşı, sağlıklı nesiller yetiştirilmesine bilimsel katkıda bulunmak için bir Pınar Enstitüsü kuracaklarını bildirerek, “Enstitü, Yaşar Üniversitesi bünyesinde yer alacak. Holdingten bağımsız bir yönetim ve bilim kurulu olacak. Kâr amacı gütmeyecek” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle