Üretimde i20 umudu

Hürriyet Haber
19.08.2009 - 14:44 | Son Güncelleme:

Hyundai Assan CEO'su Kwang-Heum Um,i Türkiye'nin i20 modelinin üretimi için yüksek şansa sahip olduğunu belirtti.

Kwang-Heum Um,  Hyundai otomotiv grubunun dünyada büyük bir gelişim içinde olduğunu, bu yılın ilk 6 ayında gerçekleştirdiği 2 milyon 153 bin satış ile dünyanın en büyük 4. üreticisi konumuna yükseldiğini belirtti.

Hyundai'nin ilk 7 aylık satışları sonucunda Türkiye'nin en çok tercih edilen otomobil markası olduğunu ve artık “Türkiye'nin otomobil markası” olarak kabul görmeye başladığını ifade eden Kwang-Heum Um, şunları söyledi:

“İlk 7 ayda oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Pazardan markamız, ürünlerimiz hakkında oldukça iyi geri dönüş alıyoruz. Müşterilerimiz artık Hyundai'nin ne kadar kaliteli bir marka olduğunun, ne kadar yüksek performanslı araçlar ürettiğinin farkına vardı. Bunların hepsinin geri dönüşünü satış olarak almaya başladık. Yıl sonuna kadar da bu yüksek satışımızın devam edeceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna kadar iç pazarda yaklaşık 50-60 bin araç satışı hedefliyoruz.”

Hyundai Assan İzmit Fabrikası'ndaki temel ürün “Accent Era” modelinin açık ara farkla Türkiye'nin en çok tercih edilen otomobili olduğunu dile getiren Kwang-Heum Um, şöyle devam etti:

“Fabrikamız hem Türkiye'ye hem de ihracata yönelik 13 yıldır üretim yapmaktadır. Üzerine basarak söyleyebilirim ki üretim kalitemiz ve iş gücümüzden gurur duymaktayım. Çok yakın zamanda tüm alanlarda daha da iyi noktalara ulaşacağımıza eminim. Kısa süre önce 500 bininci aracımızı fabrikamızda ürettik. İnanıyorum ki yakın zamanda 1 milyon adede ulaşacağız.”

Hyundai'nin, Türkiye'de olduğu gibi Avrupa pazarında da çok iyi işler yaptığını, ilk 6 ayda rakiplerinin çok üzerinde satış hedeflerine ulaştığını bildiren Kwang-Heum Um, “Bir önceki yıla göre karşılaştırdığımızda tüm rakiplerimizin pazar paylarında düşüş olurken Hyundai pazar payını gün geçtikçe artırdı. Bu sadece Avrupa ve Türkiye pazarındaki bir başarı değil, aynı zamanda Amerika pazarında da böyle. Tüm dünya pazarında zaten Hyundai çıkış içinde” dedi.

OTOMOTİV PAZARINDA TOPARLANMA SİNYALLERİ

Ekonomik krizden çıkış sinyalleriyle otomotiv pazarının da toparlanmaya başladığını, önümüzdeki dönemde bu çıkışın artarak devam edeceğine inandığını belirten Kwang-Heum Um, şunları kaydetti:

“Artık dip noktasından yukarıya doğru çıkış başladı. Hükümet de otomotiv pazarına olan dikkatini gün geçtikçe artırmakta. Bu çerçevede baktığınız zaman gerekli destekler verilerek önümüzdeki dönemde pazar, içinde bulunduğu krizden çok rahatlıkla kurtulacaktır.

Hükümetin 3 aylık süreçte ÖTV'de uyguladığı teşvik indirimi çok faydalı oldu. Pazarın bugünkü durumuna gelmesinde çok büyük katkıda bulundu. Ama tabii bunun sona ermesi pazardaki gelişimi biraz da olsa yavaşlattı. Önümüzdeki dönemde hükümetin verebileceği ek desteklerle pazar trendini sürdürmeye devam edecek. Bu bakımdan ek tedbirlerin oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz.

Diğer ülkelerde olduğu gibi hurda teşvik kampanyası aslında en geçerli kampanya gibi gözüküyor. Baktığınızda Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkeler de otomotiv pazarının canlanması için hurda teşvik kampanyası yaptı. Bu yönde yapılacak bir teşvik pazarı canlandıracaktır.”

HYUNDAI'NIN I20 ÜRETİM PLANI

Kwang-Heum Um, Türkiye'nin i20 modelinin üretimi için yüksek şansa sahip olduğunu dile getirerek, “i20 gibi güzel bir otomobili Türkiye'ye getirip üretim yapmak en büyük amacımız. Bununla ilgili elimizden gelenin en üst safhasında çaba sarf ediyoruz, zaten artık sona doğru da yaklaşıyoruz. Sanırım 1-2 hafta içinde iyi haberleri duyurmuş olacağız. Bu bakımdan oldukça olumlu gelişmeler var. Otomotiv pazarında satışlar iyi şekilde devam ederse i20 ile ilgili, üretim ile ilgili çok daha yatırımlar yapmamız lazım ki bu da planlanan yaklaşık 75 milyon dalarlık bir ek yatırım anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı