GeriEkonomi Üretim endeksi dalgayla rekor kırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üretim endeksi dalgayla rekor kırdı

Piyasalarda yaşanan dalgalanma sanayi sektöründeki çarkları hızlandırdı. Türkiye’nin aylık bazda ihracat rekoru da kırdığı haziran ayında sanayi üretiminde de rekora ulaştı. Haziranda üretim artış hızı yüzde 11.4’le son 22 ayın en yüksek oranına ulaştı.

Yılın ilk yarısındaki üretim artışı yüzde 6.5’e ulaşarak geçen yılın aynı dönemindekinin üzerine çıktı. Bu atışın aynı döneme ilişkin GSMH artış hızına 2 puanlık bir katkı yapması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2005 önemli sanayi ürününün üretim bilgilerinde oluşturduğu aylık sanayi üretim endeksi haziranda yüzde 11.4 oranında arttı. Bu sanayi üretiminde temmuz 2004’ten sonraki dönemin en yüksek aylık artış hızını oluşturuyor. TÜİK’in Türkiye’nin 1997 yılındaki ortalama aylık üretimini 100 kabul ederek oluşturduğu ve hacim olarak sanayi üretimini gösteren sanayi üretim endeksi haziranda 148.5’le şimdiye kadarki en yüksek düzeyine ulaştı.

ÇIKANLAR-DÜŞENLER:

Haziranda madencilik sektörünün üretimi yüzde 10.9 artarken imalat sanayi üretimi yüzde 11,.3 ve elektrik gaz ve su sektörünün üretimi de yüzde 12.7 oranında büyüme kaydetti. Geçen yıl haziranda madencilik sektörünün üretimi yüzde 8.5, imalat sanayi üretimi yüzde 1.2, elektrik ve gaz sektörünün üretimi yüzde 6 artmış, sektördeki ortalama üretim artışı ise yüzde 1.8 oranında gerçekleşmişti.

OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ:

Bu yıl ocak ayına yüzde 6’lık bir üretim azalışıyla başlayan, ancak izleyen aylarda üretimini önemli ölçüde artıran sanayi sektörünün yılın ilk altı aylık dönemindeki üretim artışı ise yüzde 6.5 olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk altı aylık dönemindeki üretim artışı geçen yılki yüzde 4.5 oranının 2 puan üzerine çıktı. İlk altı aylık dönemdeki sanayi üretim artışının TÜİK’in 11 Eylül’de açıklayacağı bu yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin GSYİH artış hızına 2 puana yakın bir katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca üretim artıyı bu yılın ikinci üç aylık döneminde ise yüzde 9.4’lük bir üretim artışı kaydedildi. Bu artışın da yılın ikinci üç aylık dönemine ilişkin GSMH büyüme hızına 3 puana yakın bir katkı yapabileceği ve böylece yaşanan dalgalanmaya rağmen yılın ikinci altı aylık dönemindeki GSMH büyüme hızının ilk çeyrekteki yüzde 6.3 oranın üzerine çıkması bekleniyor.

ALT SEKTÖRLER:

İmalat sanayinin alt sektörleri itibariyle hazirandaki yüksek oranlı üretim artış hızını ana metal sanayindeki yüzde 19.8, makine ve teçhizattaki yüzde 27.1, elektrikli makine ve cihazlardaki yüzde 40.3, motorlu taşıtlardaki yüzde 15.7,, kimyasal maddelerdeki yüzde 21.2, metalik olmayan mineraller sektöründeki 11 oranındaki üretim artışları sürükledi. İmalat sanayinin en ağırlıklı sektörü olan petrol ürünleri üretiminin yüzde 3.5 arttığı haziranda, gıda üretimi yüzde 6.3, tekstil üretimi yüzde 4.2, giyim eşyası üretimi yüzde 2.8 büyüdü. Haziranda en yüksek üretim artışı ise yüzde 216.2’yle sektör içerisindeki ağırlığı nispeten düşük olan büro, bilgi işlem makineleri imalatında yaşandı. Ocak-haziran döneminde ise yine en yüksek üretim artışı yüzde 151.3’le büro, bilgi işlem makineleri imalatında kaydedildi. Petrol ürünleri üretiminin yüzde 2.7 oranında azaldığı yılın ilk altı aylık döneminde, ağırlıklı sektörlerden gıdada üretim yüzde 7.5 arttı. Tekstil ve giyim eşyasında yüzde 4.9 oranında azalan üretim, deride yüzde 14.6 artış kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle