GeriEkonomi Üreticinin yüzünü güldüren proje
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üreticinin yüzünü güldüren proje

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2010 yılında başlatılan ve bu yıl Türkiye genelinde 4 ilde bin 36 üreticinin arazisinde uygulanan “Bağda Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi”nin olumlu sonuçlar verdiği bildirildi.---Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kutlu:
-“Hem çevre korundu hem üreticinin gelirleri arttı”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Türkiye'de, Bakanlık tarafından ilk önce 1995 yılında “Entegre Mücadele Projesi” ismi ile başlatılan çalışma, 2010 yılında daha kapsamlı hale getirilerek, “Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi” adı altında sürdürüldü.

Çiftçilerin bilinçlendirilmesine yönelik olarak Manisa, Denizli, Çanakkale ve Mersin'de yürütülen projeye toplam toplam bin 36 üretici başvurdu.
Proje kapsamında, başvuru yapan üreticilerin bağları teknik elemanlarca, hasat dönemine kadar gözleniyor ve zamanında yapılan tavsiyelerle ürünün kalitesi yükseliyor.

Üretim giderlerinden ise proje sayesinde yüzde 50'ye varan oranlarda tasarruf sağlanması çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Hem çevre korundu hem de çiftçinin geliri arttı

Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, yaptığı açıklamada, projenin asıl amacının, üreticilerde çevre bilincini oluşturmak, tarladan sofraya güvenilir gıda arzını sağlamak olduğunu söyledi.

Kutlu, Denizli'de 3 yıldan beri uygulanan projeyle 328 üreticinin, bağlarda hastalıkları, zararlıları, yabancı otları ve doğal düşmanları tanıma ve mücadele etme kabiliyetlerinin geliştirildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Toplam 3 bin 600 dekar alanda teknik elemanlarımız üretimin her aşamasını kontrol ediyor. Projede kültürel mücadeleler, bakım besleme ve zirai mücadele konusunda üreticimize, üretimin her aşamasında destek oluyoruz. Bu çalışmalar sonucunda aldığımız numuneler analiz ediliyor. Analiz sonuçları temiz çıkarsa hasat yapılıyor. Bu üreticimize sertifika ve logo veriyoruz. Sertifikası olanlara ihracatçı firmalar öncelik veriyor. Proje sayesinde çiftçilerimiz, kimyasal kullanımlarını azalttı. Böylece hem çevre korundu hem de üreticinin gelirleri arttı.”

Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde görevli teknik elemanın tavsiyesiyle projeye başvurduğunu belirten çiftçi Ali Öztürk de uygulamanın bütçesine çok büyük fayda sağladığını ifade ederek, “Üzümde kalıntı olmuyor. Proje verilen sertifika ile tüccarlarımız üzümlerimizin alımına öncelik veriyor ve üzümü normalden kilosu 5-10 kuruş daha fazla satıyoruz. Üzümlerimizin son derece kaliteli. Bu yıl rekoltede yaklaşık 2 ton artış bekliyorum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle