GeriEkonomi Ürdünlü Aramex Türkiye’de yeni satın almalar için fırsat kolluyor, ‘3PL’ ile ilgileniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ürdünlü Aramex Türkiye’de yeni satın almalar için fırsat kolluyor, ‘3PL’ ile ilgileniyor

Ürdünlü Aramex Türkiye’de yeni satın almalar için fırsat kolluyor, ‘3PL’ ile ilgileniyor
refid:19051331 ilişkili resim dosyası

Ürdün merkezli dev lojistik şirketi Aramex’in CEO’su Fadi Ghandour, ‘heyecan verici’ bulduğu Türkiye pazarında, satın alma fırsatları araştırdıklarını açıkladı. Abraaj Capital’in de yönetim kurulunda yer alan Ghandour, “Türkiye bir üretim üssü ve hizmet sektörü de oldukça sofistike hale geliyor. Tüm sektörler açısından yatırım için en sıcak yerlerden biri” dedi.

KÜRESEL lojistik ve taşımacılık şirketi Aramex’in kurucusu ve CEO’su Ürdünlü işadamı Fadi Ghandour, Türkiye’yle çok ilgili olduklarını belirterek, “Türkiye’de lojistik sektöründe bazı satın almalar için bir süredir fırsatları araştırıyoruz. Ulaşım, küçük paket teslimatı ve üçüncü parti lojistiği (3PL) bizim çok ilgimizi çeken alanlar” diye konuştu.
Bu hafta Amman’da düzenlenen Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’nde bir araya geldiğimiz Ürdünlü işadamı Fadi Ghandour, Endeavor Ürdün’ün Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olmanın yanısıra, Ortadoğu’yla Güney Asya’nın en büyük özel sermaye şirketi ve Acıbadem’in çoğunluk hissesinin sahibi olan Abraaj Capital’ın da yönetim kurulunda. Ghandour, Türkiye’nin çok “heyecan verici” bir pazar olduğunu söyledi.
Aramex satın alma peşinde
Abraaj Capital’ın Türkiye’deki yeni yatırım planlarını sorduğumuzda, Abraaj adına bir şey söylemek istemeyen Ghandour, temel işinin lojistik olduğuna vurgu yaparak Aramex olarak Türkiye’yle çok yakından ilgilendiklerini söyledi. Lojistik sektöründe yeni yatırımlar yapmak istediklerini ifade eden Ghandour, “Bazı şirketlerle görüşme halindeydik, ancak şu anda onlarla görüşmüyoruz. Satın alma için yeni fırsatlar araştırıyoruz” diye konuştu.
MENA bölgesine taşıyabiliriz
Türkiye’den bir lojistik şirketi satın aldığı takdirde ne yapmayı planladığını sorduğumuz Ghandour, “Büyütmek ve genişletmek. Bazı Türk şirketlerin konseptlerini Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesine taşımak ilginç olabilir. Biz bunu yapabiliriz” yanıtını verdi. Türk ekonomisinin ve Türkiye’nin çok geliştiğine işaret eden Ghandour, “Pek çok alanda inanılmaz bir üretim var. Türkiye bir üretim üssü ve hizmet sektörü de oldukça sofistike hale geliyor. Şu anda tüm sektörler açısından yatırım yapmak için en sıcak yerlerden biri” dedi.
Türkiye başlı başına çekici
Türkiye’yi Ortadoğu ile kıyaslamasını istediğimizde ise Ghandour, şöyle konuştu: “Türkiye çok daha gelişmiş bir pazar. Avrupa ile tarihten bu yana birlikte çalışıyorsunuz. Yıllar boyunca yatırım anlamında, pazarın farklı bölümlerini geliştirme ve serbestleştirme anlamında yaptığınız değişimler çok sofistike. Ayrıca çok daha yüksek bir tüketici gücüne sahipsiniz. Bugün Türkiye’de ortalama kişi başına gelir 10 bin dolar civarında ve ağır bir nüfus bazınız var. Dolayısıyla Türkiye kendi içinde ve başlı başına çok ilginç bir pazar. Ortadoğu’nun geri kalanına hep bölgesel bakmak zorundasınız ama Türkiye başlı başına çok dikkat çekici.”

Türk girişimcilerden çok etkilendim

GELİŞMEKTE olan ülkelerdeki girişimcilerin, iş dünyası liderlerinin rehberliklerinden faydalanmaları üzerine oluşturulmuş bir modelle 1997 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Endeavor Derneği’nin Ürdün’deki Kurucu Yönetim Kurulu üyelerinden biri olan Fadi Ghandour, Amman’daki Seçim Paneli’nde Türk girişimcilerden çok etkilendiğini söyledi. Ghandour, “Gördüğüm tüm Türk girişimciler çok etkileyici ve yenilikçi. Harika IT mühendisliği zekâsına sahipler” dedi.

Nasdaq’da işlem gören ilk Arap şirketi Aramex

ABD merkezli Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’da işlem gören ilk uluslararası Arap firmasının Aramex olduğunu hatırlattığımızda, “Nasdaq’a girdiğimizde, çok az şirket vardı. Bu da bana,  Benim hikayemin, Aramex hikayesinin yayılmasının, yeni girişimcilere örnek olmak açısından ne kadar önemli olduğunu öğretti” diyen Fadi Ghandour, bunu şöyle anlattı: “Bu bölgeden de küresel büyük bir şirket çıkarabilirsiniz. Marka yaratabilirsiniz. Ben bunu göstermek
için Endeavor’dayım.”

Girişimcilik Ortadoğu bölgesi için önemli

FADI Ghandour, girişimciliğin özellikle Ortadoğu bölgesi için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Çünkü bu bölgenin çok büyük ekonomik sorunları var. Yeni iş yaratma çok önemli bir sorun. Girişimcilik, fırsatı olmayan insanlara fırsat yaratmak için bir yol” diye konuştu. Endeavor’ın bu girişimcileri bulduğunu ve büyümelerine yardım ettiğini anlatan Ghandour, “Onlar da yeni istihdam, yeni varlıklar, yeni değerler yaratıyorlar ve ekonomilerimiz daha rekabetçi hale gelerek, insanlara yeni fırsatlar sunabiliyor” dedi.
Büyüme bölgeleri burada
Silikon Vadisi’nin farklı olabileceğini ancak onun dışında gelişmiş pazarların bugünlerde zorlandığını söyleyen Fadi Ghandour, şöyle konuştu: “Büyüme alanları burada. Ortadoğu’da, Türkiye’de, Orta Asya’da, Afrika’da, Güneydoğu Asya’da. Zaman bunu gerçekleştirme zamanı. İnanılmaz bir girişimci dalgası geliyor. Bu nedenle şu an Endeavor’ın zamanı, ki bu girişimcilerin bir sonraki seviyeye çıkmalarına yardım etsin” dedi. Girişimciliğin de insan hayatı gibi olduğunu dile getiren Ghandour, “Hayatın farklı evreleri var. Bebekken belli bir şekilde davranılmasını istersiniz, ergenlikte başka, büyüdüğünüzde daha başka davranılmasını. Her evrenin reçetesi farklıdır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle