GeriEkonomi Ürdün’e Uzan malları için 5’inci yazı gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ürdün’e Uzan malları için 5’inci yazı gitti

Ürdün’e Uzan malları için 5’inci yazı gitti
refid:3871328 ilişkili resim dosyası

Haklarında uluslararası "yakalama" ve "tevkif müzekkeresi" niteliğinde "kırmızı bülten" çıkarılan Kemal ve Hakan Uzan’ın, Ürdün’de bulunan mal varlığının belirlenmesi ve buna el konulması için girişimler sürdürülüyor. Uzanlara ait Ürdün’de dört şirket bulunduğunu kesin olarak saptadı.

BİLGİ VERMİYORLAR:

Hakan Uzan’la, Ürdün Kralı Abdullah’ın okul arkadaşı olduğunu hatırlatan yetkililer, Hakan Uzan ve babası Kemal Uzan’ın Ürdün’de önemli yatırımları olduğunu söylediler. Uzanlara ait Ürdün’de dört şirket bulunduğunu kesin olarak saptadıklarını belirten yetkililer, Uzan’ların bu ülkede para ve mal varlıklarının belirlenmesi için yürütülen çalışmalara, Ürdün makamlarının destek olmadığını, Türk makamlarına hiçbir bilgi vermediklerini söyledi.

ÜRDÜN’E 5. YAZI GİDİYOR:

Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nın isteği üzerine, Ürdün’de bulundukları bilinen Hakan ve Kemal Uzan’ın para ve mal varlıkları hakkında bu ülkeden bilgi istendiğini belirten yetkililer, gönderilen dört yazıya rağmen, bugüne kadar tek bir yanıt alınamadığını söylediler. Adalet Bakanlığı, Hakan ve Kemal Uzan’ın Ürdün’deki banka hesaplarının ve mal varlıklarının belirlenip, Türkiye’ye bildirilmesini istedi. Bu yazılara yanıt verilmeyince, önceki gün Adalet Bakanlığı tarafından yeni bir yazının Ürdün makamlarına gönderilmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na ulaştırıldığı belirlendi. Adalet Bakanlığı’nın yazısında, daha önce gönderilen dört yazıya yanıt verilmediği anımsatıldı. Yazıda, Hakan ve Kemal Uzan’ın mal varlıklarının araştırılması, tespit edilenlere ise el konulması isteğinde bulunuldu.

ANLAŞMA YOK:

İki ülke arasında suçluların iadesi konusunda ikili anlaşma bulunmamasına rağmen, bugüne kadar "dostane ilişkiler" kapsamında önemli işbirliği yapıldığı anımsatıldı ve bu ilişkilerin devam ettirilmesi gerektiğinin önemi vurgulandı.

1 milyon doları yoksullara dağıtılsın diye vermişler

HAKAN Uzan ve babası Kemal Uzan hakkında "arama" kararı çıkarılmadan önce, Ürdün Kraliyet Ailesi’nin hesabına, yoksullara dağıtılmak üzere 1 milyon dolar "hibe"de bulunduğu ortaya çıktı. Türk güvenlik birimlerinin, Hakan Uzan’ın İsviçre’deki hesabından, Ürdün’e "hibe"de bulunduğuna ilişkin belgelere ulaştığı ve bu konuda, Ürdün makamlarıyla kısa süre önce Ankara’da yapılan görüşmelerde de konunun gündeme getirildiği öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle