GeriEkonomi Ünlülerin halıcısından Trump'a tepki: Yaptığı çocukça!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlülerin halıcısından Trump'a tepki: Yaptığı çocukça!

Ünlülerin halıcısından Trump'a tepki: Yaptığı çocukça!

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, ABD Başkanı Trump'un açtığı 'ticaret savaşları'nı mercek altına alındı. Gazetenin muhabirleri, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimi Kapalıçarşı esnafına sordu. Müşterileri arasında ABD'li çok sayıda senatör ve sanatçı olan ünlü halıcı Hakan Evin'in, gazeteye yaptığı açıklamada “Dünyanın en zengin ekonomisi ve en güçlü askeri gücünün başkanı Donald Trump, siyasi krizden dolayı Türkiyeli is adamlarını cezalandırması, çocukça bir davranış. Ben bunu anlamıyorum" şeklinde konuştu.

The Guardian'in kapsamlı haber analizinde Türkiye ile ilgili yer alan kısım şöyle:

Türk Halı dünyasında dünya yıldızlarına en yakın kişi Hakan Evin. Onun dükkanının duvarları muhteşem halı ve kilimlerle süslü, bununla beraber Evin’in sayılamayacak kadar Amerikalı müşterileri, John McCain, Lindsey Graham, John Boehner, Laura ve George HW Bush ve Kapalıçarşı'nın labirent sokaklarında gezdirdiği Ben Affleck'in fotoğrafları da bu duvarları süslüyor.

Herhalde bundan dolayıdır ki, Evin’in yüzüne yansıyan sıcaklık, konu Amerikalı Rahip Andrew Brunson ‘la olan diplomatik krize gelince soldu:

'Dünyanın en zengin ekonomisi ve en güçlü askeri gücünün başkanı Donald Trump, siyasi krizden dolayı Türkiyeli is adamlarını cezalandırması, çocukça bir davranış. Ben bunu anlamıyorum.' 'Keşke bütün dünya beraber olabilse', cümlesini ekledi.

Hali desenlerindeki detayları , desenleri, yapım tekniklerini , bugün yapılmayan , onlarca yıl önceki ipek imalatının inceliklerini, çocukluk yaşlarında ki, babasının dükkanında geçirdiklerini , el halılarının kopyası olan makine halılarının kalitesizliklerini, sahte halıları , sizlere bolca şam fıstık  ve elma çayları ikram ederken, saatlerce anlatabilir.

Halinin santimetresindeki düğümlerini saymak için eline bir büyülteç aldığında yüzüne hemen parıltı geldi ve heyecanla halıdaki düğümleri saymaya başladı.

İş yerindeki en değerli halı, 1980 yıllarında dut yapraklarını yiyen böceklerin kozalarından, Bursa da imal edilen çok özel ipek iplerinden... Hereke'de 2 kisi tarafından, çok ince el işçiliğiyle yapılan, 7 yılda dokunan ipek hali bin fiyatı 160.000 dolar.

TURİSTLER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Son haftada, Türkiye'de yasanan acı ekonomik krizden dolayı dolar ve euronun alım gücü yükseldiğinden, Türkiye'ye tatil için gelen turistler için çok iyi bir fırsat diyor. Ülkedeki politik krizin, zengin turistlerin Türkiye'ye gelmesini azalttı.

Evin, Türkiye'nin güvenli olduğunu ekledi: 'Bizim problemimiz kurlardaki dalgalanmalardan dolayı yarin doların ne olacağı bilinmediğinden, bazıları yatırım yapmaya çekiniyor olabilir. Bundan dolayı parada ve işte istikrar tercih ediyoruz'

Halıcılarda dolaşan bir söylenti de, Trump’ın, Türk politikacılarına kızıp Türk halıcılarını cezalandırmaya devam edeceği şeklinde bir söylenti dolaşmaya başladı bile. Evin, alternatif turistlere ucuz şal ve turistik eşya satan dükkanlarında vakit harcamaya başladı bile. Fakat gerçekte onun kalbi halıda atıyor ikilemi görülüyor."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle