GeriEkonomi Universal Hastaneler Grubu'na yabancı ortak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Universal Hastaneler Grubu'na yabancı ortak

Universal Hastaneler Grubu'na yabancı ortak
refid:17705450 ilişkili resim dosyası

Universal Hastaneler Grubu, uluslararası yatırımcılar ADM Capital ve PGGM ile Dünya Bankası kuruluşu IFC’nin oluşturduğu bir ortaklığa 140 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı karşılığında hisselerinin yüzde 26'sını devretti.

Yüzde 26'lık hissenin yüzde 50'sine sahip olan bölgenin en önemli fon yöneticilerinden ADM Capital, gelişen piyasalardaki 16 ülkeye yaptığı yatırımla yaklaşık 1.6 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. PGGM ise 106 milyar Euro'luk bir portföye sahip bulunuyor.

İçinde Alman Hastanesi'nin de yer aldığı toplam 12 hastane ile faaliyet gösteren Universal Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, özel sağlık alanında artık sadece Türkiye'nin değil bölgenin de lideri olma hedefine uygun bir büyüme politikası izleyeceklerini söyledi.

Anlaşmanın kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Ofluoğlu, yola bir aile şirketi olarak çıktıklarını, 37 yıl sonra yeni ortaklarla yeni bir kurumsallaşma sürecine girdiklerini ifade etti. Ofluoğlu, "Universal'a 2.5 yılı aşkın bir zamandır yoğun bir yabancı yatırımcı ilgisi vardı. Yağmur gibi teklifler alıyorduk. 52 teklif vardı, ince eleyip sık dokuduk ve bu ortaklıkta karar kıldık" dedi.

Ofluoğlu ortaklık oranlarının değişme ihtimaline ilişkin bir soruya, "Bugün bu oranlar söz konusu, yarın değişebilir. Bundan sonra her konuda ortaklarımızla birlikte hareket edeceğiz" yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle