GeriEkonomi Unilever Vakfı kuruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unilever Vakfı kuruldu

OMO, Yumoş, Elidor, Dove, Lipton, Knorr, Sana, Magnum ve Algida gibi lider markaların üreticisi Unilever, sürdürülebilir bir değişim yaratmak için dünya çapında 5 sivil toplum oluşumu ile birlikte Unilever Vakfı’nı kurdu. Bu ortaklık, Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda kamuoyuna açıklandı.

Unilever Vakfı, şirketin tüm dünyada bir milyardan fazla insanın sağlık ve esenliğini geliştirmek ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak hedeflerine ulaşmak için attığı önemli adımlardan birini temsil ediyor.

 

İstanbul, 31 Ocak 2012- Unilever, insanların hijyen, temizlik, temiz içme suyuna erişim, temel beslenme imkanlarıyla yaşam kalitelerinin iyileştirilmesini ve özsaygılarının artırılmasını amaçlayan Unilever Vakfı’nın kurulduğunu duyurdu.

 

Unilever Vakfı, tüm dünyada sürdürülebilir bir değişim yaratmaya kararlılığı ile; dünyanın önde gelen sivil toplum oluşumları Oxfam, PSI, Save the Children, UNICEF ve Dünya Gıda Programı (WFP-World Food Programme) ile tüm dünyada bir milyardan fazla insanın sağlık ve esenliğini geliştirmek ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak hedefine ulaşmak için harekete geçti.  

Unilever Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Dünya Başkanı Keith Weed, Unilever Vakfı’nın kuruluşunu ve misyonunu şu sözlerle değerlendirdi: “Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz.Nüfus artıyor, su kaynakları giderek azalıyor ve gıda güvenliği de giderek büyüyen bir soruna dönüşüyor. Günümüzde 1 milyardan fazla insanın güvenli içme suyuna, 2,6 milyar insanın ise gelişmiş temizlik hizmetlerine erişimi bulunmuyor.

 

ÇOCUKLARA ODAKLANACAK

 

5 yaşın altındaki 3,5 milyon çocuk ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonlarından, her dört saniyede ise bir çocuk ise önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıklardan hayatını kaybediyor. Ve tahmini 925 milyon kişi kronik açlık çekiyor. Böyle bir dünyada Unilever olarak, çevre üzerindeki etkilerimizi azaltıp sosyal değerleri geliştirirken, şirketimizi de iki kat büyütmeyi hedefliyoruz. Birileri, bir yerlerde günde iki milyar defa bir Unilever markası kullanıyor. Global erişimimiz ve ölçeğimiz, bizi sürdürülebilir bir geleceğe taşıyabilecek tüketici davranışlarını neyin tetiklediği konusundaki anlayışımızla birleşerek, bize benzersiz bir uzun vadeli ölçeklendirilebilir ve sistemik değişiklik fırsatı sunuyor. Unilever Vakfı çatısı altında, ortaklarımızla birlikte, bu iddialı hedeflerimize ulaşmaya çalışırken hayat kurtaran çözümler sunacağız.”

 

Unilever Vakfı, pek çok hayat kurtaran girişimde global ortaklarıyla birlikte çalışacak:

Unilever Vakfı’nın Oxfam ortaklığı, bireyleri güçlendirmek ve iyi beslenme, temiz ve güvenli içme suyu sağlamak için tasarlanmış programlar doğrultusunda dünyanın her yerindeki insanların yaşamını iyileştirecek.  Oxfam Başkanı Barbara Stocking bu ortaklığı, “Unilever ve Oxfam aslında yıllardır dünyanın çeşitli yerlerinde birlikte çalışıyordu, bu yeni vakıf aracılığıyla da Unilever ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Unilever Vakfı çatısı altında yapacağımız ilk çalışma İngiltere’de gerçekleşecek. Çok yoksul insanlara gıda paketleri dağıtarak onların ‘hayatta kalmak’ yerine ‘gelişmek’ için çabalayan kişiler olmalarına yardımcı olacağız. Bu çalışmalarımızı tüm dünyaya yaymayı ve Oxfam’ın çalışmalarının iki temel başlığı olan yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele ile kadın hakları ve temiz içme suyuna erişim üzerine odaklanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde yorumladı.

 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA BİRLİKTE ÇALIŞACAK

 

Unilever Vakfı aynı zamanda, vakfın misyonuyla temel bir paralellik gösteren ve yerel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmak üzere, doğrudan finansman, uzmanlık, ürün ve çalışan desteği sağlayarak dünya çapında diğer organizasyonlarla da birlikte çalışacak.

 

Unilever Türkiye, Unilever Vakfı’nın güçlenmesi için gereken desteği vermenin yanı sıra Türkiye’de birlikte çalıştığı birbirinden değerli stratejik ortakları; WWF, ÇEVKO, TOÇEV, TEGV, TEMA, KA-MER, TGDF, TKD, TDD, TDB, TİV ile her gün daha iyi bir gelecek yaratmak için çalışmaya devam edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle