GeriEkonomi Unakıtan'ın oğullarının prim borcu silindi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan'ın oğullarının prim borcu silindi

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlunun 285 YTL’lik prim borcunun, işyerinin iş kazaları ve meslek hastalıkları prim oranının yüzde 2.5 yerine yüzde 1.5 olması gerektiğine ilişkin itirazının müfettiş incelemesi sonucu kabul edilmesinden sonra silindiğini açıkladı.

SSK, Unakıtan’ın oğlunun şirketi olan Telemobil Bilgi İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin 285 YTL’lik prim borcu bulunduğuna ilişkin haberlerle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Şirketin 1 Mart 2005 tarihinde SSK Kadıköy Müdürlüğü’ne işyeri tescilini yaptırdığı ve sigorta primlerini de düzenli ödediği belirtilen açıklamada, Eylül 2005 dönemine ait sigorta prim bildiriminin 285 YTL eksik yatırıldığının 22 Kasım 2005 tarihli bilgisayar kayıtlarından tespit edildiği bildirildi. Buna, işyerinin faaliyet alanına göre meslek hastalıkları prim oranının SSK tarafından yüzde 2.5 oranında olduğu kabulünden kaynaklandığı belirtildi. Ancak müfettiş incelemesi sonucu söz konusu işyerinin prim oranının yüzde 1.5 olması gerektiğinin Eylül 2005’te anlaşıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "O dönemde ANAP Milletvekili Sayın Zübeyir Amber’in ilgili şirketin prim borcu bulunup bulunmadığına ilişkin soru önergesine verilen cevapta da doğal olarak bu kayıt dikkate alınmış ve cevap bu şekilde verilmiştir. Ancak işyerinin iş kazaları ve meslek hastalıkları prim oranının yüzde 2.5 değil yüzde 1.5 olacağı şeklindeki itirazı müfettiş incelemesi sonucunda 2005 Eylül ayında kabul edilmiştir. İşyerinin kabul edilen itirazı doğrultusunda vermekle yükümlü olduğu sigorta iptal bildirgelerini, soru önergesine SSK tarafından verilen cevaptan sonra vermesi dolayısıyla bilgisayar kayıtlarında bu borç görünmüştür. Daha sonra işyerinin bildirgeyi vermesiyle bilgisayar kayıtlarında şeklen görülen prim borcu da ortadan kalkmıştır."

SSK, Unakıtan’ın oğluna ait Telemobil Bilgi İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin SSK’ya prim borcu bulunmadığını açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle