GeriEkonomi Unakıtan: Vergileriniz bankalarla ödeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan: Vergileriniz bankalarla ödeyin

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, pilot olarak Ankara'da uygulamaya konulan vergilerin bankalar ve özel finans kurumları kanalıyla tahsili uygulaması çerçevesinde vergi mükelleflerine birer mektup gönderdi. Unakıtan, mektupta vatandaşlara vergilerini banka ve özel finans kurumlarına yatırmaları çağrısında bulundu.

Mektubunda, vergi dairelerinin ve işlemlerinin kolaylaştırılması ve hizmetin kalitesinin artırılmasının temel hedefleri olduğunu belirten Unakıtan, bu amaçla mükellef odaklı yeni bir vergi dairesi modelinin öngörüldüğünü bildirdi.

Uygulama ile mükelleflerin vergilerini bankacılık sisteminden yararlanarak ödemelerinin kararlaştırıldığına dikkat çeken Unakıtan, bu şekilde vergi dairelerinin de bu işlemler için harcadıkları zamanı diğer iş ve işlemlere kaydırarak, daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmalarının mümkün olacağını ifade etti.
   
KOMİSYON YOK
 
Anlaşma yapılan banka ve özel finans kurumlarının vergi tutarı ne olursa olsun herhangi bir komisyon ve hizmet bedeli almaksızın vergi tahsilatı yapmakla yükümlü olduklarını kaydeden Maliye Bakanı, mektubunda daha sonra şu görüşlere yer verdi:

''Bu bankalara, Türkiye'nin her noktasından mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesi adına ödeme yapılması mümkün bulunmaktadır.
 
Daha önce vergi ödemelerini bankalardan yapan bazı mükelleflerin, ödeme belgelerinin vergi dairelerine geç ulaşması nedeniyle sorunlar yaşanmıştı. Bakanlığımız, yaşanan bu sorunlara çözüm getirmek amacıyla, vergi tahsilatına ilişkin belgelerin sağlıklı düzenlenmesi ve süratle mükellef hesaplarına işlenmesini sağlayacak sistemi kurmuş ve vergi tahsilatı yetkisi verilirken banka ve özel finans kurumlarının kurulan sistemde çalışmalarını şart koşmuştur.''

Yeni kurulan sistemde, süresinde yapılmış ödemelerin mükellef hesaplarına bilgisayar ortamında otomatik olarak işlendiğini ve sistemin son derece güvenli çalıştığını vurgulayan Unakıtan, ''Dolayısıyla bu kuruluşlara yapılan ödemelerin, vergi dairesine yapılan ödemelerden bir farkı bulunmamaktadır'' dedi.

Maliye Bakanı, Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içinde başlatılan uygulamanın başarılı sonuç verebilmesi için vatandaşların da kendilerine yardımcı olmalarını istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle