GeriEkonomi Unakıtan talimat verdi otoda ÖTV indirimi yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan talimat verdi otoda ÖTV indirimi yolda

Unakıtan talimat verdi otoda ÖTV indirimi yolda
refid:10204843 ilişkili resim dosyası

Otomotiv ürecilerinin hafta başı hükümet üyelerine yaptığı ziyaretlerde verdikleri sinyaller, Maliye’yi harekete geçirdi. Kemal Unakıtan, bürokratlara indirim ve teşvik olmak üzere iki ayaklı bir çalışma yapmaları talimatını verdi. Otomobildeki ÖTV’ye "kademeli indirim" yapılması planlanıyor. ÖTV’de yapılacak indirimin otomotiv sektörünün talebi doğrultusunda yüzde 5 civarında olabileceği kaydediliyor.

OTOMOBİLDEN dünyanın en yüksek vergilerini alma rekorunu elinde bulunduran Türkiye’de sektörün n hükümete ilettiği rapor ve sinyaller sonucu indirim hazırlığına başladı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bürokratlara iki ayaklı bir çalışma için talimat verdiği öğrenildi. Bu kapsamda silindir hacmine göre üç ayrı ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanan otomobildeki vergilerde kademeli indirim planlanıyor. Yerli üreticiyi teşvik etmek amacıyla da üretici firmaların Eximbank’tan kullandığı kredi faizinin aşağıya çekilmesi öngörülüyor. ÖTV’de yapılacak indirimin otomotiv sektörünün talebi doğrultusunda yüzde 5 civarında olabileceği kaydediliyor. Otomobilden, ÖTV’nin yanısıra yüzde 18 KDV, bir de ayrıca ÖTV’nin yüzde 18 KDV’si alınıyor. Mevcut uygulamadaki vergi yükü şöyle:

Birinci grup: 1600 cc’ye kadar: Yüzde 37 ÖTV, yüzde 18 KDV, artı yüzde 6.6 (Yüzde 37’nin yüzde 18 KDV’si) olmak üzere toplam yüzde 61.6

İkinci grup: 1600-2000 cc arası: Yüzde 60 ÖTV, yüzde 18 KDV, artı yüzde 10.8 (Yüzde 60’ın Kyüzde 18 KDV’Sİ) toplam yüzde 88.8

Üçüncü grup: 2000 cc ve üzeri: Yüzde 84 ÖTV, yüzde 18 KDV, artı 15.1 (Yüzde 84’ün yüzde 18) Toplam 117.1.

Yüksek ÖTV’li grup

Yetkililerin verdiği bilgiye göre henüz kesinleşmeyen, ÖTV indirimi çalışmasında, bir defada tek oranlı bir indirim yerine gruplara göre "kademeli indirim" düşüncesi öne çıktı. Buna göre yüksek ÖTV’li gruptan daha yüksek, düşük ÖTV’li gruptan daha düşük olmak üzere, örneğin 3-5-7 gibi ilerleyen oranlarda "kademeli indirim" önögörülüyor.

Öte yandan çalışmanın ikinci ayağında üretici firmaların Eximbank’tan kullandığı kredilerde iyileştirme planlanıyor. Eximbank’ın otomotiv üreticilerine sağladığı kredilerin faizlerinde indirim için harekete geçildi. Hükümetin bu çalışmasında, otomotiv üreticilerinin kabine üyelerine yaptığı "kriz ihracatı geriletecek. Bahar aylarında sıkıntılı bir dönem bekliyoruz. Bu da istihdamı etkileyebilir" uyarısı etkili oldu.

İlk sekiz ayda 699 bin 43 araç ihraç edildi

DIŞ Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında otomotiv alanında 699 bin 43 adet ihracat yapıldı. Bu rakamın 393 bin 35’i binek otomobilden oluşuyor. 2007 yılında Türkiye’de 1 milyon 132 bin 951 adet otomobil üretildi. Bu rakamın 829 bin 879’u ihraç edildi. Türkiye’de binek otomobil üreten beş firmadan Renault yüzde 33.4, Tofaş-Fiyat 31.4, Toyota 18.8, Hyundai 12.6, Honda 3.8 pazar payına sahipbbakarız. Bu konuda bir çalışmamız var" demişti.

Vergi borcu kolaylığında ayrım yok

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan’ın önceki akşam açıkladığı vergi borçlarına kolaylığın, gelir ve ölçek ayrımı yapılmaksızın bütün vergi yükümlülerini kapsayacağı öğrenildi. Taksitlendirme, "geçici vergi" ve "damga" vergisi dışındaki Gelir Vergisi, KDV, ÖTV gibi bütün temel vergi türlerini içine alacak. Maliye kaynakları, yüzde 3 faiz ve 18 aya yayılacak taksitlerle sağlanacak bu kolaylık için kanun değişikliği yapmanın gerekmediğini belirterek, "Bu taksitlendirme, vergi hukukundaki ’tecil’ müessesesine girdiği için, düzenleme için tebliğ hazırlamak yeterli" bilgisini verdi. Olağanüstü bir döneme girildiğini vurgulayan kaynaklar, vergi borcu taksitlendirmesinin hem Maliye’nin tahsilatını hızlandıracağını, hem de piyasadaki nakit sıkıntısının aşılmasına yardımcı olacağının altını çizdi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca önümüzdeki hafta yayımlanması beklenen tebliğ ile, belli bir tarih verilerek, o tarihten önce vadesi dolduğu halde vergi borcunu ödemeyenlerin, bağlı bulundukları vergi dairelerine başvururak, 18 aylık taksitlendirmeden yararlanmaları çağrısında bulunulacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle