GeriEkonomi Unakıtan: Karlar eskisi gibi olmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan: Karlar eskisi gibi olmayacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, enflasyonsuz hayata alışmak gerektiğini belirterek, "İş alemi (işler kesat, karlar eskisi gibi değil) diyor. Karlar eskisi gibi olmayacak. Faiz de düşecek, enflasyon da düşecek, karlar da düşecek. Eskisi gibi (aldım, kar ettim) yok. Onlar da tarihe gömülüyor'' dedi.

Unakıtan, 7. Türkiye Vergi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, mali disiplinin önemine değinerek, Türkiye'nin, geldiği noktada mutlaka buna riayet etmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Unakıtan, ''Bundan sonra duvara toslar hale geldik. Gidecek yerimiz yok'' diye konuştu. Devletin bütün taahhütlerini de takip edeceklerini ifade eden Unakıtan, ''Fotoğrafı tam olarak görelim ki, ona göre hesabımızı yapalım'' şeklinde konuştu.

Mali disipline uyulması halinde Türkiye'de 4-5 yıl sonra denk bütçenin yakalanabileceğini vurgulayan Unakıtan, ekonominin belli bir büyüme istikrarını yakalamasıyla geçen yıl sonunda 3 bin 300 civarında olan kişi başına milli gelirin 2004 sonunda 4 bin dolar seviyelerine çıkabileceğini söyledi.
  
Kemal Unakıtan, birdenbire yüksek rakamlı büyüme yerine istikrarlı büyümenin sağlıklı olacağına işaret ederek, ''Bir çıkması, bir inmesi hastalık işaretidir. Sağlıklı büyüme yakalanıyor mu? 2 yıldır yakalanıyor'' dedi. Kayıtdışı ekonominin kayıtiçine alınması halinde Türkiye'nin kimseye ihtiyaç duymayacağını dile getiren Unakıtan, ''Bu durumda kimseye el avuç açmayız. Müteşebbislerimiz de iyi. Hatta macerayı gözealacak, gözü kara müteşebbislerimiz var'' şeklinde konuştu.
   
"CARİ AÇIK KORKUTACAK DÜZEYDE DEĞİL"

Bakan Unakıtan, bu sene cari açığın korkutacak düzeyde olmadığını belirterek, bazı çevrelerde dile getirilen krizle ilgili değerlendirmelere işaret ederek şöyle devam etti: ''Ancak gelişen bir ülkenin hem ihracatı hem de ithalatı artar. Biz bunun da tedbirini alıyoruz. Hiçbir şekilde rehavete kapılmış durumumuz yok. Aksine daha da dikkatli davranıyoruz. Biz zaten mali disipline sadece ekonomi tamamen düzelene kadar, enflasyon ve faiz düşene kadar değil, sürekli riayet edilmesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Mali disiplinin sadece 2004'de değil 2044'de bile devam etmesi lazım.''
  
Yatırımcılara yönelik teşviklere dikkati çeken Unakıtan, "Teşviklere çok bel bağlamanın anlamı yok. Bundan sonra para teşviği olmayacak. Ama geliri bin 500 doların altındaki illere verilen yatırım teşviğiyle de kalınmayacak. İhracat, sektörel ve gelişmişlik bazında muhakkak surette yatırımın artırılması yönünde çalışmalara devam edeceğiz'' diye konuştu.
  
"KARLAR DÜŞECEK"

Kemal Unakıtan, Türk milletinin yıllarca enflasyonla nasıl yaşanacağını çok iyi öğrendiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Liradan 6 sıfırı attığımız zaman ne olacak halimiz? Bu konuda ilmi çalışmaların yapılması lazım. Enflasyonsuz hayata alışmamız lazım. Şimdi çok makul birşeyi yaşayacağız. Ama ötekini de yaşadığımıziçin sudan çıkmış balık gibi de olmayalım. Herkes hesabını iyi yapsın. İş alemi (işler kesat, karlar eskisi gibi değil) diyor. Karlar eskisi gibi olmayacak. Faiz de düşecek, enflasyon da düşecek, karlar da düşecek. Eskisi gibi (aldım, kar ettim) yok. Onlar da tarihe gömülüyor.''
  
Şu anda faizlerin yüzde 22-23'lerde olduğuna değinen Unakıtan, ''Avrupa'nın hiçbir memleketinde böyle bir faiz yok. Hala çok fazla. Enflasyon TEFE'de yüzde 8, TÜFE'de yüzde 12. O kadar sevinmeyelim'' dedi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım da, vergilerin adaletli olmadığını belirterek, ''Maliye Bakanlığı adaletliolmak zorunda. Ortağımız olarak gördüğümüz Maliye Bakanlığı'nın avukatlığımızı yapması lazım'' diye konuştu.

DEVLET ARAZİLERİ

Unakıtan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kemal Unakıtan, devlet arazilerinin kat karşılığı satılmasına ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi: ''Devlet arazilerimizi en güzel şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bugüne kadar bunları çeşitli şekillerde satışa sunduk, çeşitli formüller geliştirdik. Fakat bu ekonomik ortamda millete (hadi ver bakalım bu arazinin parasını) dediğimiz zaman çok az kimseden para çıkıyor. Halbuki biz bunları belli kat karşılığı veya herhangi bir şekilde ekonomiye değer kazandıracak binaların yapılması şeklinde değerlendirirsek, hem buna karşı talep çok fazla olacak hem de Hazine'nin buradan elde ettiği gelirleri daha fazla olacak. O bakımdan böyle bir çalışma başlattık.''
 
Gündemde hangi arazilerin olduğuna ilişkin soru üzerine Unakıtan, buna ilişkin çalışmaların her ilin defterdarı tarafından ayrı ayrı yürütüldüğünü, ayrıca bu bilgilerin Milli Emlak Müdürlüğü'nde de değerlendirildiğini belirtti. ''2B'' kapsamına giren arazilerle ilgili soru üzerine ise Unakıtan, ''2B, Anayasa maddesinin değiştirilmesini de icap ettiriyor.Daha önce getirmiştik, sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamıştı. Onunla ilgili artık hükümet bir karar verir. Şu anda birşey söylemem mümkün değil'' diye konuştu.
       
TELEKOM'UN ÖZELLEŞTİRİLMESİ
 
Kemal Unakıtan, ''Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili yüzde 25 özel iletişim vergisi alınması söz konusu mu?'' sorusuna, ilave bir özel iletişim vergisi düşünülmediğini ifade ederek, ''Ama onlardan aldığımız yüzde 15 bir nispet var. Bir görüş (bunu düşürelim) diyor, bir görüş (bunu aynen devam ettirelim) diyor'' yanıtını verdi.

Bakan Unakıtan, konuya ilişkin kararın Telekom'un özelleştirilmesinin kolaylaştırılmasıyla ilgili çıkacak kanunda veya vergi kanunlarında yer alacağını bildirdi. Unakıtan, özelleştirmelerin ardından konuşma ücretlerinin zamlanıp zamlanmayacağı sorusu üzerine ise ''zam gelmeyecek'' dedi.

Tüpraş'ın özelleştirilmesinde ödemenin ertelenmesine dair soru üzerine de Unakıtan, ''teknik zorluklardan dolayı Özelleştirme İdaresi uzatılmasına karar verdiyse bundan normal birşey olmaz'' şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle