Unakıtan: Ek vergide mahsup yoluna gidilecek

Hürriyet Haber
20.10.2003 - 13:19 | Son Güncelleme:

Ek vergilerin 2004'te düşünülmediğini ama 2003 yılında alınan motorlu taşıtlar ek vergisinin 2004 yılında herkesin parasının iade edileğini veya mahsup yoluna gidileceğini anlatan Bakan Unakıtan, son yaptıkları vergi düzenlemelerine de değinerek, bazı lüks arabalardaki vergi nispetlerini biraz artırdıklarını söyledi.

Otomotiv sektörüne çok büyük önem verdiklerini ve önünü açmak için hurdaya çıkarmak yoluyla taşıtlarda ÖTV nispetini azalttıklarını anlatan Unakıtan, ''1600 cc'nin altındaki araçlarda arsadece yüzde 3 seviyelerinde. Faizlerdeki büyük düşüş ve ekonomideki iyileşmeden dolayı talep artışından dolayı bakılırsa, otomotiv sektörüne çok büyük bir sıkıntı getirmiyoruz. Talebin enflasyona baskısını da dikkate almak zorundayız. Otomotiv sektörüne hafif iğnenin ucu dokundu diye bu kadar bağırmalarına gerek yok'' dedi.
  
Artık hiçbir ülkede otomobillerde ağırlık üzerinden vergi alınmadığına dikkat çeken Unakıtan, 2004 yılında yapacakları düzenlemeyle artık araçların değeri üzerinden vergi alınacağını, bunun bir vergi artışı şeklinde değil de daha adaletli bir uygulama olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı