GeriEkonomi Unakıtan: Akaryakıtta ÖTV indirimi olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan: Akaryakıtta ÖTV indirimi olmaz

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, akaryakıtta özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminin söz konusu olmadığını belirterek, ‘akaryakıtta vergi artmıyor ki... Fiyatlar artıyor. Hatta fiyatlar arttıkça vergi oranı düşüyor.

Fiyatlardaki artış da önlenemez’ dedi. Unakıtan, Türk ekonomisindeki gelişmeler ve Ağustos ayı sonu itibarı ile Bütçe Uygulama Sonuçları hakkında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Milli Eğitim Bakanı’nın eğitimde KDV’nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın da akaryakıttaki ÖTV’nin aşağı çekilmesi yönündeki açıklamalarını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Bakan Unakıtan, ‘Bakan arkadaşlarım zaman zaman bazı vergilerin indirilmesini talep ederler ama hükümetimizin bir mali politikası var. Bu başarılar bütçe disiplinine bağlı kaldığımızdan geldi’ dedi.

HESAP MESELESİ:

Hükümet olarak bugüne kadar ekonomideki iyileşmelere paralel olarak kurumlar, gelirler vergileri ile KDV oranlarında indirime gittiklerini hatırlatan Bakan Unakıtan, ‘Bu hesap kitap meselesi. Hesap tutarsa yaparsınız, tutmazsa batarsınız. Vergiler inince fiyatlar indi mi? Dershanelerin fiyatları kaç lira farketti? Pek fazla bir şey olmamış. Yıllık 6 milyar lira olan özel okullarda yüzde 8 vergiyi indirsek, 600 milyon düşse, herkes çocuğunu özel okullara yazdırmak için hücum mu edecek?’ diye konuştu. Akaryakıtta alınan verginin maktu olduğunu, fiyatlar arttıkça oranın düştüğünü hatırlatan Unakıtan, dışa bağımlılık nedeniyle fiyat artışlarının önüne geçilemediğini, bunun bütün dünyada böyle olduğunu anlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle