GeriEkonomi Umman'dan Türk firmalarına davet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umman'dan Türk firmalarına davet

Türkiye'de bulunan Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Harty, Türk firmalarının işlerinden memnuniyet duyduklarını belirterek mühendislik ve müşavirlik firmalarını da Umman'a davet etti.

Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Şeyh Mohammed Bin Abdullah İssa Al Harty'yi ve beraberindeki heyet Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i ziyaret etti.

Ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, ”Petrol fiyatlarındaki artışın ithalat ve dış ticaret açığına etkisi ne olur?” şeklindeki soru üzerine şunları söyledi: “Petrol fiyatlarındaki artış bölgemizde yaşanan olaylardan sonra, olması muhtemel bir gelişmeydi. Biz 2 sene önce bunun artacağını hesaplayarak, (tehdit unsurunu bir fırsat unsuru haline nasıl getirebiliriz?) diye bir model çalışması yaptık. Petrol fiyatlarının artmasıyla onların alım gücü daha fazla artacaktır, bu nedenle onlara daha çok ihracat yapabiliriz ve daha çok müteahhitlik hizmeti alabiliriz. Ayrıca bizim o ülkelerin gelişen pazarlarından yararlanma imkanımız vardır, Türkiye'ye bunları yatırıma davet edebiliriz. Dolayısıyla yabancı sermaye olarak da onları Türkiye'ye getirebiliriz. Böylece 3 aşamalı bir plan uyguladık.
Görüyorsunuz adım adım da gayet güzel bir şekilde son dönemde müteahhitlik hizmetlerinin katlanarak artması, bunun petrol geliri artan ülkelerde özellikle artması tesadüf değil. İyi planladığınız zaman, akıllı kararlar verdiğiniz zaman, doğru zamanda doğru işlere yöneldiğiniz zaman netice alabiliyorsunuz.”

PETROL FİYATLARI FAZLA ETKİLEMEDİ

Tüzmen, 6-7 sene evvel Türkiye'nin ithalatının yarısından fazlasının petrol ve enerji ithalatı olduğu için petrol fiyatlarındaki artışın ülkeye etkisinin büyük olduğunu, fakat şu anda toplam ithalat içerisinde petrol-enerji ithalatının yüzde 10-15 seviyelerinde bulunduğu için petrol fiyatlarında artıştan Türkiye'nin fazla etkilenmediğini söyledi.
Türkiye'nin 115 milyar dolar kadar ithalatı, 74 milyar dolara yakın ihracatı, 10 milyar dolara yakın dış müteahhitlik geliri, 20 milyar dolara yakın da turizm geliri olduğunu hatırlatan Tüzmen, ”Eskiden Türkiye'nin enerji ithalatının toplam ithalat içindeki payı yüzde 55-60'tı. Şimdi 115 milyar dolarlık ithalatımız içinde yüzde 10-15 seviyesindeki payın çok büyük ağırlığı olmuyor” diye konuştu.

UKRAYNA'NIN DOĞALGAZ SEVKİYAT GÜVENLİĞİ SÖZÜ

Bir basın mensubunun, “Doğalgaz kesintisi olmayacağını neye dayanarak söylediniz?” şeklindeki sorusu üzerine Tüzmen, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ile doğalgaz sorunu konusunda görüştüğünü ve Türkiye'ye gelen doğalgaz arzıyla ilgili olarak sürekliliğin sağlanması konusunda yardımcı olmasını istediğini kaydetti.

Doğalgaz akışındaki sürekliliğin sağlanması konusunda Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısının tam destek verdiğini ifade eden Tüzmen, ”(Hemen devreye giriyoruz, merak etmeyin, bundan sonra doğalgaz akışında herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız) dedi. Ben de (bu haberi müjde olarak getirebilir miyim?) diye sorduğumda, (getirebilirsiniz) dedi” diye konuştu. Bunun dostluk ilişkileri içerisinde bulunan geçici bir çözüm olduğunu da ifade eden Tüzmen, Türkiye'nin enerji bağımlılığını sürdürdüğü sürece bu tip sorunların çıkabileceğini söyledi.

UMMAN'LA TİCARİ İLİŞKİLER

Bakan Tüzmen, Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Harty'nin ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada ise hükümetin aynı kültürel ve dini değerleri paylaştığı kardeş ülke Umman ile ticari ve ekonomik ilişkileri en üst düzeye çıkarma kararlılığında olduğunu bildirdi.

Karşılıklı olarak uygulanan politikalar ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son yıllarda istikrarlı bir gelişme gösterdiğini anlatan Tüzmen, 2005 yılı Ocak-Kasım döneminde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 40 milyon doları aştığını, fakat bunun yeterli olmadığını, daha artabileceğini vurguladı.

Tüzmen, özel sektörler arasındaki kurumsal işbirliğinin altyapısının tamamlanması için Türk-Umman İş Konseyi ile Türk-Umman İşadamları İşbirliği Konseyi'nin bir an önce kurulması gerektiğine işaret etti. Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında önemli işler yaptığına işaret eden Tüzmen, Umman'da 15 yılda tamamlanması öngörülen 15 milyar dolarlık Blue City projesinin yaklaşık 2 milyar dolarlık kısmının Türk-Yunan konsorsiyumu tarafından üstlenildiğini hatırlatarak, Türk müteahhitlik sektörünün Umman'a hizmet etmeye hazır olduğunu bildirdi.
Tüzmen, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha üst seviyelere çıkabilmesi için Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ile Yatırımların Karşılıkla Teşviki ve Korunması Anlaşmalarının en kısa zamanda imzalanması gerektiğini söyledi.

UMMANLI BAKAN: TÜRK FİRMALARINDAN MEMNUNUZ

Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Şeyh Mohammed Bin Abdullah İssa Al Harty de iki ülke siyasi ilişkilerinin memnuniyet verici düzeyde olduğunu, ticari ve yatırım alanındaki işbirliğinin de bu düzeye ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

Türk Hava Yolları'nın Şubat ayının 19'undan itibaren Muskat seferlerini başlatacağını, bunun da iki ülke ticari ilişkilerine katkı sağlayabileceğini belirten Harty, “Bu şirkete, Umman Sultanlığı'nın hava yolları gözüyle bakacağımıza emin olabilirsiniz” diye konuştu. Umman'da hava limanlarının yenilenmesi, turizm başta olmak üzere birçok yatırım, müteahhitlik ve müşavirlik hizmeti işi bulunduğuna dikkat çeken Harty, “Türk firmalarının işlerinden memnuniyet duyuyoruz, mühendistik ve müşavirlik firmalarınızı da ülkemize davet ediyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle