Ümit Boyner: 25 yıldır çalışan kadın cambazlığı yapıyorum

Nilgün KARATAŞ
20.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Üyelerle yapılan anketin ardından, Başkanlar Konseyi’nden de çıkan ‘tavsiye kararı’ ile TÜSİAD’da başkanlık koltuğuna ‘ikinci kadın başkan’ olarak oturacağı kesinleşen Ümit Boyner, üstlendiği işlerle başa çıkma formülünü “Her çalışan kadın gibi cambazlık yapıyorum” sözleriyle anlattı. Boyner, önündeki 5 haftayı ‘iyi bir ekip’ hazırlamakla geçireceğini açıkladı.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD), Arzuhan Doğan Yalçındağ’dan sonra ‘ikinci kadın başkanı’ olarak 21 Ocak 2010’da başkanlığı devralmaya hazırlanan Ümit Boyner, çalışmalarına ‘resmen’ başlıyor. Üyelerle yapılan ankette diğer başkan yardımcısı Ferit Şahenk ile birlikte adı öne çıkan, ancak Şahenk’in işlerinin yoğunluğunu nedeniyle başkanlığı istememesi üzerine tek aday kalan Ümit Boyner, önceki gün Başkanlar Konseyi’nden de ‘olur’ alınca ekibini kurmak için kolları sıvadı. Başkanlar Konseyi’nden çıkan ‘tavsiye kararı’na ilişkin olarak “Büyük bir teveccüh duydum” diyen Ümit Boyner, çalışan bir anne olarak sorumluluklarına bir yenisinin eklenmesini ise “Her çalışan kadın gibi cambazlık yapıyorum” sözleriyle anlattı.
Etkin bir yönetim
Genel kurulun yapılacağı güne kadar önünde bulunan 5 haftayı “İyi bir süre, sonuçta son sözü üyeler söyleyecek, onların karşısına hazır bir vaziyette çıkmaya çalışacağım” diyen Boyner, bu süredeki en önemli işinin ‘etkin bir yönetim kurulu hazırlamak’ olacağını söyledi. Yeni yönetimde yer alacak yeni isimler hakkında konuşmayı erken bulan Boyner, şunları söyledi: “Bu bir ekip işi, iyi başkan olmanın yolu iyi bir ekipten geçiyor, bu iş ekiple, katılım ruhuyla yapılacak bir görev. 5 yıldır TÜSİAD’ın yönetim kurulundayım, zaten 5 yıldır Türkiye’nin gündemini hep yakından takip ettim. Meseleler önümde. Umuyorum genel kurulda o teveccühü gösterirse, iyi bir ekiple bu meseleri ele alacağım.”
Çalışan her kadın gibi
Boyner Holding’deki görevinin yanı sıra bir eş, bir anne olan ve TÜSİAD’ın yanı sıra pekçok sivil toplum kuruluşundaki çalışmalarıyla da dikkat çeken Ümit Boyner, “Şimdi bunlara bir de TÜSİAD Başkanlığı eklenince nasıl başa çıkacaksınız” sorusunu şöyle yanıtladı: “25 yıldır çalışıyorum. Sorumluluklarımı yerine getirebilmek için birçok çalışan kadın gibi zaten cambazlık yapıyorum. Burada ailemin desteği çok önemli, her zaman bana çok destek oldular. Oğlum bu yıl 8’inci sınıfta, işin en zorlu kısmı orası olacak. Ama ailem her zaman benim yanımda oldu, böyle bir görevde de yanımda olacaklardır.”

Türkiye’de her dönem zordur

ÜMİT Boyner, “Zor bir dönemde başkanlık yapacaksınız” değerlendirmelerine, “Türkiye’de hiç bir dönem kolay olmadı, TÜSİAD’da her başkan zor günlerde görev aldı” yanıtını verirken, sözlerine şöyle devam etti: “Geriye dönüp baktığımızda, her döneme damgasını vurmuş önemli olaylar vardır. ‘Çok zor bir dönem geçiriyoruz’ psikolojisine girmek istemiyorum. Türkiye çok dinamik bir ülke, her yıl gündemi farklılaşıyor. Hem sosyal, hem siyasi, hem kültürel hem de ekonomik açıdan değişimler geçiren bir ülkeyiz. Türkiye’nin gündemi her zaman doludur, TÜSİAD da sürekli bunlar için çalışır. TÜSİAD yeni dönemde de, her zaman olduğu gibi çözüm odaklı, yapıcı, analitik ve fark yaratan bir yaklaşım içinde olmuştur. Yeni dönemde de öyle olacaktır.”

TÜSİAD hiçbir zaman cinsiyet farkı gözetmedi

TÜSİAD’da ‘ikinci kadın başkan dönemi’ değerlendirmeleri yapılmasına karşın, bu durumu ‘gayet normal’ karşılayan Ümit Boyner’in bu konudaki yorumu şöyle: “TÜSİAD hiç bir zaman cinsiyet farkı gözeten bir yer olmadı. Kuruluşunda kadın yoktu ama her zaman fırsat eşitliğine önem verdi. TÜSİAD’ın kültüründe fırsat eşitliği var. TÜSİAD, bu konuda İngiltere, İtalya, Fransa gibi pekçok ülkedeki muadillerine örnek oldu. Şimdi Arzuhan Hanım’dan sonra ikinci kadın başkan ben olursam yine diğer ülkelerden bir adım önde olacağız.”

Yeni isimler kimler olacak

TÜSİAD’da 40’ıncı dönemde başkanlığı üstlenmeye hazırlanan Ümit Boyner’in ‘iyi bir ekip hazırlığından’ söz etmesi, yönetime girecek yeni isimlerin kimler olacağı sorusunu gündeme getirdi. Ümit Boyner, bu konuda “Başkanlık için tavsiye edilişimin üzerinden henüz bir gün geçti, kimseyle bir istişarede bulunmadım. 5 hafta iyi bir zaman, iyi bir ekip oluşacaktır” demekle yetindi.

Erkek eğemenliğini ‘bıyıklı’ fotoğraf ile eleştirmişti

AKTİF ve renkli kişiliğiyle dikkat çeken
Ümit Boyner, ‘bıyıklı fotoğrafı’ ile de bir dönem
gündeme gelmişti. Bugüne kadarki söyleşilerinde hiç bir zaman siyasete atılmadıyı düşünmediğini söyleyen ancak, TBMM’deki kadın vekil sayısının artmasını isteyen Ümit Boyner, bu isteğini de o meşhur fotoğrafıyla dile getirmişti. Mart 2007 seçimleri öncesinde Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’ne (KADER) destek veren Boyner, üzerine bıyık çizilmiş görüntüsüyle Meclis’te erkek egemenliğini eleştirmişti.

Cem ‘Görev verilirse reddedemezsin’ dedi

ÜMİT Boyner’in bir özelliği de eşi Cem Boyner’in de bir dönem TÜSİAD’da başkanlık yapmış olması. 1989-1990 yılında TÜSİAD Başkanlığı yapan ve dönemin Başbakan’ı Turgut Özal ile karşı karşıya kalan Cem Boyner, “Bu rejimin adı demokrasi değil, kleptokrasi” ve “Biz Kanarya Sevenler Derneği değiliz” çıkışıyla dikkatleri çekti. Daha sonra YDH (Yeni Demokrasi Hareketi) Genel Başkanlığı’nı yaparak siyasete de atılan Cem Boyner, seçimlerde umduğunu bulamayınca tamamen işlerine yöneldi. TÜSİAD başkanlığında 2’nci Boyner olmaya hazırlanan Ümit Boyner, eşinin bu konudaki yaklaşılımı ise şöyle anlattı: “Ben TÜSİAD’da görev almaya başlarken, başkan olacağım diye hiç düşünmedim. Önümüzdeki dönem için başkanlığım gündeme gelince, Cem ‘kararın neyse onu desteklerim’ dedi ama ‘TÜSİAD’da görev verilirse, reddedemezsin, teamül böyledir’ diye de ekledi. Cem, TÜSİAD geleneklerine bağlı bir eski başkan. Umuyorum önümüzdeki dönemde kendisinden de, tüm önceki başkanlardan da yararlanma imkanı buluruz.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı