GeriEkonomi Ulusoy: Emirleri ben veriyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusoy: Emirleri ben veriyorum

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) GenelMüdürü Dr.Coşkun Ulusoy, Yönetim Kurulu`nda yer alan asker kökenli ve halen askeri görevlerde bulunan 7 üyeyle birlikte çok rahatçalıştıklarını belirterek, ``emirleri ben veriyorum`` dedi.

Subay, astsubay ve ordu bünyesindeki sivil memurların üye olabildiği OYAK`ın yönetimiyle ilgili soruları yanıtlayan Coşkun Ulusoy, yönetim performansında askeri prensiplerden faydalandığını dile getirerek, kararları profesyonellerin verdiğini anlattı.

Ulusoy, ilk kez faaliyet raporunun basına açıklandığı dünkü toplantıda, askeri prensiplerden sıkça söz ettiğinin hatırlatılarak, askeri yaklaşımların yönetim faaliyetlerinde nasıl bir avantaj sağladığının sorulması üzerine, ``zararı yok faydası var`` değerlendirmesinde bulundu.

Yönetim Kurulu`nda yer alan asker kökenli ve halen askeri görevlerde bulunan üyelerle birlikte nasıl bir yönetim stratejisi izlendiğinin sorulması üzerine de Ulusoy, şunları kaydetti:

``Çok rahat çalışılıyor. Rahat, planlı, programlı, bilimsel ve rasyonel bir çalışmayı hep birlikte yapıyoruz. Kararları profesyoneller, kurallar içinde veriyor.``

EMİRLERİ KİM VERİYOR?

OYAK Genel Müdürü Ulusoy, kurum yönetimindeki bu üyelerin direktiflerine ilişkin bir soruya da, ``emir vermiyorlar ki, emirleri ben veriyorum. Ben yönetirken, yönetici olarak kim verir emirleri? Kurallar ve düzen içinde yöneticiler`` karşılığını verdi.

Ulusoy, asker kökenli ya da fiilen askeri görevlerini sürdüren üyelerin, kurum idaresinde stratejik olarak ne gibi etkileri olduğunu sorulması üzerine, ``Onlar tercihlerini ifade ediyorlar, üyelere yönelik tercihlerini... Biz de onları değerlendirip gereğini yapıyoruz`` karşılığını verdi.

``BABAM ASKERDİ``

Askeri prensiplerden yararlandığının hatırlatılarak, ``askerlik kanınızda var herhalde?`` sorusu üzerine, Ulusoy, ``Evet doğrudur, babam da askerdi. Benim kanımda da var. Birgün bir kitap yazacağım, (Askeri Prensiplerin İşletmeciliğe Uyarlanması) diye`` diye konuştu.

Tüm kararlarını bahsettiği askeri ilkeler ışığında aldığını aktaran Ulusoy, ``Hiç onlardan şaşmayın. Kitabını yazayım okursunuz`` diye konuştu.

OYAK Genel Müdürü Ulusoy, askeri prensiplerin yönetimde uygulanmasına ilişkin örnek olarak, fırsatları değerlendirmelerini gösterdi.

Coşkun Ulusoy, ``(Bizim programımız şunu gerektiriyordu bunu yapamayız) demedik. Orada bir fırsat mı var, tık daldık`` dedi. Ulusoy, askeri karar alma sürecinin çok çabuk işlediğini belirtti.

1961 yılında kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu Yönetim Kurulu`nda emekli Korgeneral Selçuk Saka başkanlığında halen şu isimler yer alıyor:

``Emekli Korgeneral Y. Selçuk Saka, Dr. Şerif Coşkun Ulusoy, Tuğamiral Ahmet Feyyaz Öğütçü (Denetçi), emekli Hakim Tuğamiral Nafiz Kartal, Lütfi Fikret Tuncel, Hava Tuğgeneral Bekir Ata Yılmaz, Tuğgeneral Sabri Demirezen, Jandarma Tümgeneral İbrahim Açıkmeşe, emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak.``

Yorumları Göster
Yorumları Gizle