Ulusoy: Artık Antalya’ya otel yapmaktan vazgeçin

Hürriyet Haber
31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’nin artık çok yıldızlı, lüks tatil yatırımlarına ihtiyacı olmadığını vurguladı. Türkiye’nin 35 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesine sahip olduğuna dikkat çeken Ulusoy, turizm yatırımcılarına "Antalya’ya otel yapmaktan vazgeçin" çağrısında bulundu.

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’nin 35 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekerek "Yeter artık bütün Akdeniz 5 yıldızlı, 7 yıldızlı otelle doldu. Turizm yatırımcıları artık buralara otel yapmaktan vazgeçsin. Birinci şerit çok güzel tesislerle dolu, kapısından çıkıyorsun ikinci şerit yok. Yatırım yapacaklarca ikinci şeride yapsınlar" diye konuştu.

HER YER YILDIZ:

Özellikle Akdeniz bölgesinde sahillerin, kıyıların turizm kompleksleriyle dolu olduğuna dikkat çeken Başaran Ulusoy, turizm yatırımcılarına şöyle seslendi: "Akdeniz, Antalya 5 yıldızlı, 7 yıldızlı konaklama tesisine doydu, her yer çok. Yapılaşma, yoğunlaşma, koruma ve kullanma dengesi kritik sınıra geldi. Artık Antalya’nın yeni konaklama tesislerine ihtiyacı yok. Önemli olan mevcut kapasiteleri en verimli şekilde kullanabilmek. 35 milyon turisti ağırlayacak kadar yatağımız var, artık Antalya’ya 5 yıldızlı, 7 yıldızlı tesis yapmayın. Otel yapılacaksa Kütahya’ya, Afyon’a, Urfa’ya yapılmalı. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Yeni binalar yapmak yerine onları doldurmayı, sezonu uzatmayı hedeflemek lazım."

İKİNCİ ŞERİT YOK:

Bu arada turizmin sahil şeridiyle sınırlandığına dikkat çeken Ulusoy, bu konuda şöyle konuştu: "Sahiller, kıyılar turizm tesisleriyle dolu. Tamam çok güzel tesislerimiz var ama bu sadece birinci şerit. Turistin otelden çıktığı anda, gidip bir yemek yiyebileceği, gezebileceği ikinci bir şerit yok. Onun yerine iki dolara tişört satan yerler var. Birinci şerit en yüksek kalite düzeyindeki turistik tesislerle donatılsa bile, gerisindeki ikinci şeritte fiziksel, görsel, sosyal, sosyal çevrenin yarattığı çelişkiler, kaliteli turizm yapmaya imkan vermiyor. Turist otelden çıkmıyor diyoruz ama turistin otelinden çıktığında karşılaştığı çelişkiyi görmüyoruz. Turist niye kaldığı tatil köyünden dışarı çıksın, nereye gitsin, nerede para harcasın? Bunun çözümü turistik tesislerin yer aldığı kıyı şeridinin geresindeki ikinci şeritin turistik tesislerin çevresinde turistin rahatça gezeceği, eğleneceği, alışveriş yapacağı cazip mekanlar oluşturulması ve kaliteli bir yaşam sunulması gerekiyor. Turizm yatırımcıları artık sadece inşaat yapmak yerine temalı parklar, müzeler yapsın, turisti bu ülkeye çekebilecek başka yatırımlar düşünsünler, sezonu uzatmanın yollarını araştırsınlar. İlla otel yapacaklarsa Afyon’a, Kütahya’ya, Urfa’ya yapsınlar."

Golf yatırımlarının yeri orman alanları değil

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, golf tesislerinin orman yangınlarını engellemek için golf yatırımlarının desteklenmesi fikrine de karşı çıktı. Artan orman yangınları nedeniyle Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oktay Varlıer tarafından gündeme getirilen golf yatırımları için "Bu yatırımları destekliyorum ama doğru yere yapılmak kaydıyla. Doğru yer ormanlık alan değil" diyen Ulusoy, şu değerlendirmeyi yaptı: "Ormanlarımızın emniyeti glof sahalarına kaldıysa vay halimize. Ben de golf turizmini destekliyorum ama ne pahasına olursa olsun değil. Golf yok edilecek ormanlık alanların bedelini ödeyemez. Yangın felaketleri nedeniyle golf sahalarının bir kurtarıcı olarak gündeme getirilmesini üzüntü ile karşılıyorum."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı