Uluslararası yatırım fonu yöneticisi MCAP, 30 milyon dolarlık Tansaş hissesi alacak

Hürriyet Haber
02.10.2003 - 17:14 | Son Güncelleme:

İngiltere'de yerleşik uluslararası yatırım fonu yöneticisi MCAP Global Finance Limited, Tansaş'ın sermayesine katılarak toplam 30 milyon ABD Doları tutarında yatırım yapacak.

Uluslararası yatırım fonu yöneticisi MCAP, 30 milyon dolarlık Tansaş hissesi satın almak üzere başvurdu. Sermaye artırımı, çıkarılacak hisselerin tamamının MCAP'a tahsis edilmesi suretiyle gerçekleştirilecek. Bu arada Tansaş Yönetim Kurulu, Tansaş'ın kayıtlı sermaye tavanını yüzde 25 artırarak 300 TrilyonTL'den 400 Trilyon TL'ye yükseltilmesi için genel kurula gitmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) müracaata bulunma kararı aldı.

Tansaş hisseleri için, işlemin gerçekleştiği son 8 gün içinde İMKB'de oluşan fiyat ortalamasının yüzde 20 üzerinde primli bedel ödeyecek olan MCAP, B Grubu yatırımcı olması nedeniyle yönetim kurulunda temsil edilmeyecek. İşlem, MCAP ya da bünyesindeki bir iştiraki veya fonu tarafından gerçekleştirilecek.

Böylesi bir işlemde 30 milyon dolarlık tutarın 'görülmeye alışılmamış bir miktar olduğuna' dikkat çeken Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, şunları söyledi:

"MCAP'in kararı Tansaş'ın yarınlarına güveninin en önemli işaretidir. SPK onayı ve Genel Kurulumuz'da gerekli kararların alınmasının ardından gerçekleşecek bu sermaye girişini Tansaş'ın cari işlemleri için kullanacağız. . MCAP, Tansaş'ın mevcut ortaklarından hisse devir almayacak, sermaye artırımına katılacaktır. Bu gelişmeyi Tansaş'ın gösterdiği performansın ve Doğuş Grubu'nun Tansaş'ın arkasında olmasının doğal bir sonucu olarak görüyoruz. Bundan sonra da Tansaş'a uluslararası ilginin artarak süreceğine inanıyoruz."

Sermaye artışına ve hisse senetlerinin Kurul kaydına alınmasına ilişkin olarak gerekli izinleri almak üzere Tansaş, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulunacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı