GeriEkonomi Uluslararası krize karşı eylem zamanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluslararası krize karşı eylem zamanı

Uzakdoğu'dan ABD'ye, Rusya'dan türkiye'ye bütün dünyayı etkileyen finans krizinin aşılması için uzmanlar, ‘‘şimdi eylem zamanı’’ çağrısı yapıyor. BusinessWeek dergisinde yer alan yorumlarda, ‘‘ABD'nin elinde birçok operasyon aracı var’’ deniliyor.

Güney Doğu Asya'da başlayıp dünya borsalarını etkisi altına alan ekonomik krizin aşılabilmesi konusunda süren tartışmalara haftalık BusinessWeek dergisi ‘‘Şimdi eylem zamanı’’ başlığıyla yeni bir bakış açısı getirdi.

Geçtiğimiz yıl başlayıp halen etkisini sürdüren krizin ABD ekonomisini etki altına almaması ve krizde olan ekonomilerin düzelmesi için ABD'nin önderliğinde eylem çağrısı yapan ünlü derginin yazarları krizin; faizlerin ve vergilerin düşürülmesi yoluyla aşılacağını savunuyorlar. Krizi aşmanın bir başka çaresi ise likiditenin yükseltimesi.

Dünya piyasalarında yaşanan krizin kaçınılmaz olarak ABD ve Avrupa ekonomilerini etkilemeye başladığı belirtilen yazıda, ABD menkul kıymetler piyasalarında yüzde 25'lere varan değer kayıpları yaşandığı, önlem alınmaması durumunda bu kayıpların büyüyeceği ve serbest pazar ekonomisi uygulamalarının tartışmaya açılacağı görüşüne yer verildi.

‘‘ABD'li firmaların üretimleri artarken talebin düşmesi tehlikelidir’’ denilen yazıda, Rusya'da komünistlerin güçlenmeye başlamasının tehlikelerine dikkat çekildi.

Dergide, şu görüşlere yer verildi: ‘‘Güneydoğu Asya'da başlayan krizin ardından tüm dünyada yüksek enflasyonun önüne geçmek ve piyasa kontrolü sağlamak için faizler yükseltildi. Bütçeler kısıldı. Para arzı kontrol altına alındı. Oysa ABD'nin elinde bir çok operasyon aracı var. ABD bütçesi fazla veriyor ve verimlilikte hızlı artış yüksek enflasyon tehlikesine karşı sigorta oluşturuyor. ABD'de geçtiğimiz yıl yüzde 2'den yüzde 3.3'e çıkarılan faizlerin indirilerek ilk adımın atılması için vakit kaybetmemek gerekiyor. Malezya, Japonya ve Hong Kong'ta serbest piyasa karşıtı görüşler ve uygulamalar güç kazanıyor. ABD'nin 1973 yılında yaşanan petrol krizi ve Japon rekabeti sonrası kendisini toplaması 25 yıl aldı. Bu ülkelerinde ekonomilerini toparlamaları zaman alacaktır. Ancak düzelme sağlanması için bir yerden başlanması gerekir.’’

Krizden çıkış yolları

Faizleri Düşürün: Büyük bankerler ve 7 büyük ülkenin hükümetleri faizlerin düşürülmesi ve piyasalardaki likiditenin artırılması için anlaşma yapmalı.

Vergileri İndirin: ABD, Japonya ve Batı Avrupa ülkelerinde ekonomik büyümeyi hızlandırmak için vergileri düşürün.

Piyasaları Açık Tutun: IMF'nin büyüme politikalarını onaylaması halinde 18 milyar dolar IMF'nin emrine verilmeli ve NAFTA (Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması)'nın sınırları genişletilmeli.

Japonya'yı Harekete Geçirin: Japonya, ekonomik hareketlenme için vergileri düşürmeli ve piyasalardaki likidite miktarını arttırmalıdır.

Sıcak Parayı Evcilleştirin: Gelişmiş ülkeler sermaye kontrolü yapmaktan kaçınmalı ancak, sıcak paranın dolanımını gözlem altında tutmalıdır.

Batık Borçları Temizleyin: Hükümetler ve brokerlar batık borçaların kurtarılması için anlaşma sağlamalı. Bankalar şüpheli alacaklarının tahsili için ciddi önlemler almalıdır.Yorumları Göster
Yorumları Gizle