GeriEkonomi Ulusal marker ihalesi iptal edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusal marker ihalesi iptal edildi

Kaçak ve kalitesiz akaryakıt satışını önlemeye dönük Ulusal Marker ihalesi iptal edildi. İptal kararının, Ulusal Marker (bir tür işaretleyici) ve Kontrol cihazının, TÜBİTAK laboratuvarlarında yapılan analiz sonuçları çerçevesinde “teknik şartnameye uymadığı” gerekçesiyle alındığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Ulusal Marker ihalesini iptal kararı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) dünkü toplantısında alındı. Türkiye petrol piyasasında dolaşımda olan akaryakıtın kaynağının tespit edilerek, kaçak ve standart dışı ürün satışının önlenmesi açısından önem taşıyan son ulusal marker ihalesi, 11 Kasım'da yapılmıştı. İhaleyi en düşük teklifi veren İsrailli Global Fluids İnternational (GFI) şirketi kazanmıştı.İhale, ton başına 1,352 YTL birim ulusal marker bedeli ile GFI şirketinde kalmıştı. İhalenin ekonomik büyüklüğü ise yıllık yaklaşık 21 milyon YTL'ye denk geliyor.

Son ihaleden önceki ulusal marker ihalesini ise PHS Petrol Ürünleri Markerleme Kontrol Eğitim İthalat Sanayi ve Ticaret A.Ş şirketi kazanmış, ancak ihale, söz konusu şirketin taahhütnamesinde belirtilen 200 adet ulusal marker kontrol cihazını, 21 Haziran tarihine kadar kuruma teslim etmeyerek yükümlülüklerine yerine getirmemesi nedeniyle feshedilmişti.

Projenin ileride hayata geçirilmesi durumunda ise piyasada 15 milyon ton civarında akaryakıta, rafineri çıkışında ve gümrük girişinde depolarda ulusal marker ilave ettirilecek. Firma marker bedelini ise dağıtım şirketlerinden tahsil edecek.

Marker, EPDK için özel olarak üretilecek ve patentli olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle