GeriEkonomi Uluğbay: 18 bin öğretmen çalışmadan maaş alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluğbay: 18 bin öğretmen çalışmadan maaş alıyor

Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, eğitimin kanayan yaralarından biri olan öğretmensizlik sorununun temelinde yatan bir gerçeği gözler önüne sererek, halen 18 bin öğretmenin derslere girmediği halde maaş aldığını açıkladı. Uluğbay, bunun mali bedelinin ise yılda 22 trilyon olduğunu vurguladı.

Eğitimin ‘olmazsa olmazı’ öğretmen konusundaki çarpıklığı, önceki gün yüzde 18'lik ek zam görüşmeleri sırasında Meclis kürsüsünden dile getiren Uluğbay, Hürriyet'e yaptığı açıklamada da, ‘‘İşte dengesizliği yaratan bu atıl kapasite çocuklarımızın öğretmensiz kalmasına neden olmuştur’’ dedi. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ek zam yasasında yer alan bazı hükümlerinin, atıl kapasitenin ortadan kaldırılmasını sağlayacağına işaret eden Uluğbay, yılların birikimi olan bu dengesizliği ‘çakılı kadro’ yöntemiyle çözmeyi planladıklarını söyledi. Uluğbay, ‘‘18 bin öğretmene yılda 22 trilyon ödeniyor. Ana babaların ödedikleri vergilerle bu öğretmenler maaş alırken, çocukları öğretmensiz kalıyor. Yeni yasayla yaptığımız düzenlemeyle her sınıfta öğretmen olacak ve boş oturan öğretmen kalmayacak. Çakılı kadro uygulamasıyla bu atıl kapasite de ortadan kalkacak’’ diye konuştu.

Uluğbay'ın sözünü ettiği ‘beleş maaş’, İstanbul hariç büyükşehir statüsündeki Ankara, İzmir, Adana, Konya, Eskişehir, Samsun, Kocaeli gibi iller ile Batı'daki Aydın, Burdur, Uşak, Muğla gibi illerin merkez ve çevre okullarındaki öğretmen fazlalığı nedeniyle ödeniyor.

Türkiye genelinde okullarda sınıf ve branş öğretmenliğinde toplam 18 bin fazlalığa karşın yine aynı dallarda 77 bin 448 öğretmen ihtiyacı bulunduğu bildirildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle