GeriEkonomi Ülker'den İslami Endeks Fonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülker'den İslami Endeks Fonu

Ülker'den İslami Endeks Fonu
refid:3812604 ilişkili resim dosyası

Ülker Grubu bünyesinde yer alan Bizim Menkul Değerler'in (BMD) kurduğu, “Dow Jones Islamic Market Turkey” endeksine dayalı, “DJIM Türkiye A Tipi Borsa Yatırım Fonu”, 23-24 Ocak tarihlerinde yatırımcılara sunulacak.

Dow Jones ve BMD arasında yapılan anlaşma sonucu “Dow Jones Islamic Market Türkiye” adıyla BMD'ye lisanslanan fonda, 15 Türk firması yer alıyor.  BMD'nin bu endeks üzerine oluşturduğu Borsa Yatırım Fonu, SPK'ya yapılan başvurunun onaylanmasıyla birlikte, normal bir hisse senedi gibi halka arzı gerçekleştikten sonra işlem görmeye başlayacak.

Tek bir işlemle ülke ve sektör pozisyonlarını yönetmeye imkan tanıyan fon, önemli avantajlara sahip bulunuyor. Endeksteki değişimler, bedelli sermaye artırımları gibi özel durumlarda işlem yapılacağı için fonun portföy işlemleri diğer fonlara oranla daha az gerçekleşiyor, dolayısıyla da komisyon giderleri ve yönetim ücreti oldukça düşük seviyelerde kalıyor.

Portföy içeriği bir endekse göre düzenlenen ve oldukça teknik operasyonel özelliğe sahip fon, getiri takibini kolaylaştırmanın yanı sıra oransal dağılımla belirlenmiş pek çok hisseye riski dağıtma sağlıyor. Fon'un tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Dow Jones Indexes'in Avrupa, Asya ve Ortadoğu'da iş geliştirmesinden sorumlu iştirakı olan Stoxx Ltd.'nin İdari Direktörü Lars Hamich, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu'da ciddi yatırımcılar bulunduğunu, Türkiye'de de uygun bir yatırım ortamı olduğunu, bu nedenle böyle bir fonu sunduklarını söyledi.

Hamich, bir soru üzerine, endekste yer alabilmek için 45 firmanın müracaat ettiğini bildirerek, “Oteller, eğlence yerleri ve bankaları içinden çıkardık. Yüksek rasyosu olan şirketleri de çıkarttık. Elimizde 15 firma kaldı. Mart'ta tekrar elden geçireceğiz. Bilançolarına da bakacağız. 15 firma rakamı değişebilir, artabilir. Şirketler bu endeksin içinde yer almak istiyor. Burada şirketlerin mali durumlarının önemi ön plana çıkıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE'YE YABANCI İLGİSİNİ POZİTİF ETKİLEYECEK”

BMD Portföy Yönetimi Müdürü Avşar R. Sungurlu da, Fon'un Türkiye'ye yabancı sermaye akışı ve İMKB'nin derinliği açısından önemli kazanımlar sağlamasını beklediklerini ifade ederek, Türkiye sermaye piyasalarına BMD tarafından kazandırılan bu yeni ürünün, özellikle bölgesel avantajlar nedeniyle Türkiye'ye yabancı ilgisini pozitif yönde etkileyeceğini belirtti.

Dünya fon pazarında milyarlarca dolarlık büyüklüklere ulaşan borsa yatırım fonlarının yabancı yatırımcının ilgisini çeken ürünler olduğunu söyleyen Sungurlu, şunları kaydetti:  “Hızla gelişen ve yeni ürün ihtiyacı olan Türkiye sermaye piyasasında çıkarılacak yeni yatırım araçlarıyla, sektörde finansal ürün zenginliği büyük oranda artacak. Bunun sonucu olarak sektörün önünün açılması, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesi de kaçınılmaz.”

Sungurlu, halka açık piyasa değerleri esas alınarak endekste yer alacak şirketlerin, faaliyet alanı ve bazı mali oranları dikkate alınarak seçildiğini, faaliyet alanına göre seçim yapıldıktan sonra toplam borçlarının son 12 ay ortalama piyasa değerine oranı yüzde 33 veya daha fazla ve ticari alacaklarının toplam varlıklarına oranı yüzde 45 veya daha fazla olan şirketlerin kapsam dışı bırakıldığını bildirdi.

Masrafları oldukça düşük olan Fon'un yatırımcılara transfer edeceği temettüler için stopajın söz konusu olmadığını da belirten Sungurlu, DJIM Türkiye A Tipi Borsa Yatırım Fonu'nun İMKB'de işlem görecek 3. borsa yatırım fonu, dünyada bir İslami market endeksine bağlı ilk, Türkiye'nin de ilk İslami endeks fonu olduğunu söyledi.
Fon'un dağıttığı temettülerin anında yatırımcı hesaplarına geçeceğini bildiren Sungurlu, bir pay değeri 10 YTL olan fonun şu anda 11 YTL düzeyinde bulunduğunu, fiyatın değişken olacağını kaydetti. Alınan bilgiye göre, DJIM Türkiye A Tipi Borsa Yatırım Fonu'nda yer alan şirketler şöyle: “Adana Çimento, Akçansa, Anadolu Cam, Arçelik, Aygaz, Çimsa, Eczacıbaşı İlaç, Ereğli Demir Çelik, Ford Otosan, İş GYO, Petkim, Trakya Cam, Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş., Ülker Gıda ve Zorlu Enerji.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle