Ülker ve Boydak’tan 2 milyar dolarlık Türkiye Finans doğdu

Hürriyet Haber
02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Boydak ve Ülker Grubu’nun özel finans kurumlarını birleştirmesi ile kurulan Türkiye Finans Katılım Bankası, ilk hedefini 2007 yılında halka açılmak olarak belirledi. Birleşme sonrasında yüzde 31’lik pazar payıyla sektör liderliğine oturan bankanın fon büyüklüğü de 2 milyar dolar oldu.

ÜLKER Grubu’na ait Family Finans ile Boydak Grubu’ndaki Anadolu Finans, Türkiye Finans Katılım Bankası adı altında birleşti. Boydak ve Ülker Grubu’nun yüzde 50’şer eşit ortaklığı ile faaliyet gösterecek olan bankanın fon büyüklüğü 2 milyar dolar oldu. Kısa vadedeki hedefini hizmet ve servis kalitesinde Türkiye’deki ilk üç banka arasında yer almak olarak açıklayan Türkiye Finans Katılım Bankası, ilk önceliğini 2007 yılında halka açılmak olarak belirledi.

KANUN SEKTÖRÜ YAPILANDIRDI: Yeni bankanın tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Bankalar Kanunu’nda son yapılan değişiklikle Özel Finans Kurumları’nın Katılım Bankası statüsünde yeniden yapılandırılmasının sektöre ivme kazandırdığını belirterek, "Ölçek ekonomisine ulaşmayan kurumların uluslararası piyasalarda varlığını koruması mümkün değil. Anadolu Finans ve Family Finans’ın birleşme kararını, bu ivmeye hız kazandırmak ve daha güçlü bir yön çizmek için aldık" dedi.

YURTDIŞINDA ZORLANIYORDUK: 21 yıldır faizsiz bankacılık yapmalarına karşın Özel Finans Kurumları’nın özellikle yurtdışında kendilerini ifade etmede zorluk çektiklerini kaydeden Boydak, yeni birleşmeyle oluşan bankanın kanundan aldığı banka statüsü, güçlü sermayesi, hizmet ağı ile finans sektöründe daha etkin ve yapıcı bir rol üstleneceğini söyledi.

PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 31: Boydak, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın topladığı fonlar açısından Katılım Bankacılığı pazarının yüzde 31’le lideri olduğunu aktararak, özel sermayeli bankalar sıralamasında özsermaye büyüklüğünde 11’inci, aktif büyüklükte ise 12’inci sırada yer aldıklarını açıkladı. Yeni bankanının şube sayısının 108, çalışan sayısının bin 800, fon büyüklüğünün ise 2 milyar dolar olduğunu belirten Boydak, şunları söyledi: "Birleşme süreci geçtiğimiz Haziran ayının sonunda başladı. Gönüllü olarak bir araya geldik. Çalışmalarımızı sinerjiye dönüştürdük. Bu birleşmenin birçok avantajı olacak."

EN BÜYÜK KATILIM BANKASIYIZ: Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdürü Yunus Nacar, Bankalar Kanunu’nun adeta kendilerini uçurduğunu ve topladıkları fonların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altına girdiğini ifade ederek, "İki kurumun birleşmesi, ölçek ekonomileri gereği geleceği öngörme vizyonundan doğdu. ’1+1=3’ olmak için birleşildi. Bu birleşmeyle Türkiye’nin en büyük katılım bankası doğdu. Vizyonumuzu ’Uluslararası kalitede ulusal bir banka olmak’ şeklinde belirledik. Hizmet ve servis kalitesinde sektörde ilk üçe giren banka olacağız" diye konuştu. Nacar, Türkiye’de katılım bankalarının en büyük sorununun tanınmamak olduğuna değinerek, sektörün kısa sürede 6 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını ve 2007 yılında bankacılıktaki payının yüzde 10’a ulaşacağına işaret etti. Nacar, mortgage için de Türkiye’de önce kanunun çıkarılması ve uzun vadeli fon yaratılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Murat Ülker yönetim kurulunda

FAMILY Finans ve Anadolu Finans’ın birleşmesi ile doğan Türkiye Finans Katılım Bankası’nın Yönetim Kurulu’nda, Ülker ailesinden bir kişi yer alırken Boydak ailesinden birçok ismin olması dikkat çekti. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, bunun nedeniyle ilgili sorulan soruya "Özel bir nedeni yok. Boydak ailesinde yönetimde yer alacak genç sayısı daha fazlaydı. Ben de geçiş döneminde yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorum" şeklinde cevap vedi. Birleşmeyle kurulan yeni bankada Murat Ülker Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Yönetim Kurulu üyeleri ise, "Hacı Boydak, Yusuf Boydak, Memduh Boydak, Ali Doğan, Atilla Kurama, İlhan İmik, Yunus Nacar" şeklinde sıralandı.

Önceliğimiz halka açılmak

TÜRKİYE Finans Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, ileride yabancı bir bankayla ortaklığa gitmeyi düşünüp düşünmedikleri konusundaki soruyu ise şöyle yanıtladı: "Şimdiden böyle bir şey olabilir ya da olamaz diyemeyiz. Önceliğimiz 2007 yılında halka açılmak. Bunu gerçekleştirdikten sonra aşamalara bakarız. Şimdiden böyle bir şey var ya da yok dememiz doğru olmaz."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı