GeriEkonomi Ülker Japonya'daki Godiva'yı satıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülker Japonya'daki Godiva'yı satıyor

Ülker Japonya'daki Godiva'yı satıyor

YILDIZ Holding’in iştiraki olan Godiva’nın Japonya’daki biriminin potansiyel satışı için imkanları araştırdığı belirtildi.

İsmini vermek istemeyen konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre Godiva’nın Japonya biriminin satış sürecinin önümüzdeki haftalarda başlaması, değerlemenin 1.5 milyar dolara kadar varması bekleniyor.

Yıldız Holding yaptığı açıklamada ise Japonya’nın en başarılı bölgelerinden biri olduğunu ve büyümeye devam ettiğini belirtti. Yıldız Holding, yüzde 100 iştiraki konumundaki Pladis Foods üzerinden Ülker Bisküvi’de hisse sahibi. Pladis ise Ülker Bisküvi’de yüzde 51 hissedar konumunda bulunuyor.

Godiva, Japon pazarına 45 yıl önce girdi. Japonlar’ın yüzde 90’ı markayı biliyor. Japonya geneline 250’den fazla Godiva mağazası bulunuyor. Godiva’nın dünyaki yıllık cirosunun yüzde 30’unun Japonya’dan gelmeye başladığı belirtiliyor. Godiva bu pazarda değişime gitti ve birçok yeniliğe imza attı.

Ülker Godiva’yı devraldıktan sonra ilk olarak yeni kutu dizaynları geliştirdi. Bu kutuların tasarımlarını da ünlü İspanyol tasarımcı Jamie Hayon’a yaptırdı. İkinci olaraksa Godiva’nın tarihinde ilk kez televizyon reklamları hazırlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle