GeriEkonomi Ülke menfaatini düşün TÜSİAD
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülke menfaatini düşün TÜSİAD

Kıraça Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD'ın kurucu üyelerinden Koç Ailesi'nin damadı İnan Kıraç, TÜSİAD'dan istifasının ardından Türkiye lehine bir sonuç çıkarılması gerektiğini vurguladı.

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın hükümete ültimatom olarak algılanan konuşması sonrasında, TÜSİAD'ın özellikle Kıbrıs konusundaki görüşlerine katılmadığı gerekçesiyle 28 Mart'ta TÜSİAD'dan istifa eden İnan Kıraç, dün bir yazılı açıklamayla neden istifa ettiğini anlattı.

Kıraç, ‘‘İstifamın ardından çıkarılacak sonuç Türkiye'nin lehine olması gerekir, ülkemizin kısıtlı kaynaklarını sonuç getirmeyecek tartışmalarla sarfetmemeliyiz. Kişisel görüşüm, bu gerçeğin ülkemizin tüm kesimleri tarafından benimsenmesi zorunluluğu’’ dedi. Değişen yeni dünya ve buna bağlı olarak Türkiye gerçeklerinde, ülke menfaatlerini her zamankinden daha hassas ve titiz düşünmek gerektiğini vurgulayan İnan Kıraç, şunları söyledi: ‘‘Yeni gerçeklerin içinde sivil toplum örgütlerinin yeri her zamankinden daha önemli ve vazgeçilmez. Türk sanayi ve iş dünyasının güçlü örgütü olarak TÜSİAD'a bu bağlamda büyük sorumluluk düşüyor. Türkiye'nin sahip olduğu değerlerin, bir bütün içinde, tüm kesimlerle birlikte ele alınması gerektiği bu dönemde, TÜSİAD'ın kamuoyuna olan yön gösterici açıklamalarının ülkemizin ortak menfaatine yüzdeyüz uygun olması gerekiyor.’’

Kıraç açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ‘‘Bir süredir, iç ve dış politika, özellikle Kıbrıs konusunda TÜSİAD'ın açıklamalarını ülkemiz menfaatine ve bütünlüğüne uygun bulmadığım için istifa etmiş olmamın, TÜSİAD içinde ve ülkemiz içinde polemiğe neden olmasını değil, ülke çapında daha dikkatli ve sağduyu içinde hareket etmemiz gerekliliği adına bir uyarı olarak kabul edilmesini, sivil toplum örgütlerinde görev alan ve alacak genç arkadaşların bayrağı devralırken ülkemiz değer ve menfaatlerini bir bütün olarak ele almalarını dilerim.’’

Patronlardan Bush'a mektup

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve DEİK bünyesindeki Türk Amerikan İş Konseyi, 14 Nisan haftasında bir heyetle ABD'ye giderek, Türkiye aleyhine oluşan olumsuz havayı dağıtmaya çalışacaklar. TÜSİAD Yönetim Kurulu ve Türk Amerikan İş Konseyi, ayrıca Başkan George W. Bush ve Kongre üyelerine Türkiye'nin tezlerini anlatan bir de mektup gönderecek.

TÜSİAD Yönetim Kurulu ve Türk-Amerikan İş Konseyi Başkan ve üyeleri, dün TÜSİAD'da biraraya gelerek, ‘‘Önümüzdeki dönem ABD ile ilişkilerde nasıl bir rol oynayabiliriz ve Türkiye'ye karşı oluşan tepkilerin önüne nasıl geçebiliriz’’ konularını masaya yatırdı. Toplantıda , TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Türk-Amerikan İş Konseyi Üyeleri'nin, ABD Başkanı Bush ve Kongre üyelerine, Türkiye'nin tezlerini anlatan bir mektup yazmasına karar verildi. amaçlanıyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle