GeriEkonomi Ukrayna parasının tavanını yükseltti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna parasının tavanını yükseltti

Ukrayna'nın, para birimi Hrivna'nın dolar karşısındaki koridor tavanını 3.5'den 4'e yükselttiği bildirildi. Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Viktor Yuşenko, Rus haber ajansı İnterfax'a yaptığı açıklamada, 1999 yılı bütçesi için öngörülen kur işlem koridorunun dolar karşısında 4 hrivna seviyelerine çıkarıldığını söyledi.

Ukrayna hükümeti Kasım ayında dolar karşısında işlem koridorunu 2.5 ile 3.5 hrivna aralığında belirlemişti. Ülkede, şu anki günlük gösterge kurunun ise 3.42 hrivna olduğu belirtiliyor. Ukrayna'da, komşu Rusya'nın ekonomik krize sürüklenmesi öncesinde işlem koridoru 1.8 ile 2.25 Hrivna aralığındaydı.

Uzmanlar, Ukrayna'da şu an piyasaların sakinliğini koruduğunu ancak hükümetin ekonomik reformlar konusunda yavaş hareket etmeye devam etmesi ve vergi reformunu gerçekleştirememesi durumunda ülkenin her an için büyük bir devalüasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtiyorlar. Bu yılın Ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Ukrayna'da, hükümetin uzun süredir ödenmeyen maaş ve ücretleri ödemek için para basmasının ise enflasyonu tırmandırabileceği belirtiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle