GeriEkonomi Ukrayna gazı çalarsa Mavi Akım var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna gazı çalarsa Mavi Akım var

Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizinin, Ukrayna’nın, transit ülke olarak topraklarından geçen doğalgazın yüzde 15’ine el koyabileceğini iddia etmesi üzerine Türkiye’yi de etkilemesi olasılığı doğdu.

Balkan Dispartch (dağıtım koordinasyon) Merkezi’nden BOTAŞ’a, arzda azalma olmadığı yönünde bildirimde bulunuldu. Buna karşılık Enerji Bakanlığı’nın B planı da hazır tutuluyor. Ukrayna’nın gelen gazın bir bölümüne el koyması durumunda Türkiye, doğrudan Rusya’dan gelen Mavi Akım hattından alım miktarını artıracak.

TÜRKİYE TEYİT ALDI: BOTAŞ’tan edinilen bilgiye göre, Türk tarafı, Bulgaristan’da bulunan Rusya Federasyonu/Gazexport Şirketinin, Balkan Transit Hattının işletiminden sorumlu olan temsilciliği "Balkan Dispartch Merkezi Topenergy" şirketi yetkilileri ile bağlantı kurdu. Merkez tarafından, Balkan ülkelerine toplam 67-75 Miyon m3/gün miktarında gaz sevkiyatına devam edileceği ve Türkiye’ye, 42 milyon m3/gün olan günlük kontrat miktarında sevkiyat yapılabileceği teyit edildi.

TÜRKİYE GAZ STOKLADI: Rusya/Gazexport ve Ukrayna/Ukrtransgaz şirketleri arasındaki tartışmayı baştan bu yana izlemeye alan Türk tarafının, Balkan Transit Hattı’ndan alınan Rus gazının alım miktarının etkilenmesi olasılığına karşı, Balkan Transit Hattından yüksek miktarda gaz alımı yaptığı ve ana iletim hatlarında maksimum miktarda gaz stoğu bulundurulduğu öğrenildi. Rusya’nın, Ukrayna-Slovakya üzerinden beş boru hattı ile Avrupa’ya, Ukrayna-Moldovya-Romanya üzerinden Türkiye’nin de bulunduğu Balkan ülkelerine ve Ukrayna sınırları içerisindeki tüketimi karşılayan kendi doğalgaz boru hatları üzerinden dağıtım yaptığı belirtildi.

Irak Petrol Bakanı IMF yüzünden istifa etti

IRAK’ta petrol ürünlerine yapılan zam için hükümetle anlaşmazlığa düşen Petrol Bakanı İbrahim Bahrülulüm istifa etti. Bahrülulüm, istifasıyla sonuçlanan gelişmelerden Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) sorumlu tuttu. Bahrülulüm, IMF’nin kredi anlaşması için akaryakıta fahiş zam yapılmasında dayattığını ve daha ılımlı bir zam konusundaki önerilerini kaale almadığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle