GeriEkonomi UİB'in ihracatı 10 milyar doları aştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UİB'in ihracatı 10 milyar doları aştı

Üyelerinin büyük bölümünü otomotiv ve tekstil firmalarının oluşturduğu Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kanalıyla yılın ilk yarısında yapılan ihracat, yüzde 28 oranında artarak 10 milyar 629 milyon dolara ulaştı.

Haziran ayında yüzde 16'lık artışla 1 milyar 985 milyon 441 bin doları bulan ihracat, geçen yılın aynı ayında 1 milyar 713 milyon 124 bin dolarda kalmıştı.

Ocak-haziran döneminde ise yüzde 28 oranında artarak 10 milyar 629 milyon 894 bin dolara yükselen ihracat, geçen yılın aynı döneminde 8 milyar 318 milyon 497 bin dolar olarak gerçekleşmişti.
Yılın ilk yarısında en fazla ihracat, 10 milyar 629 milyon 894 bin dolar ile taşıt araçları ve yan sanayinde gerçekleşirken, bunu tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri izledi.

“HAZİRAN İHRACATINI SICAK ÇARPTI”

UİB Genel Sekreteri İbrahim Okur, ihracat rakamlarını değerlendirdiği basın toplantısında, Haziran ayındaki ihracat artış hızının diğer aylara göre düşük gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Aylık bazda ihracat artış hızı yavaşladı. İhracatı sıcak çarptı” dedi.

Okur, ihracatı geçen yılın aynı ayına göre gerileyen hazır giyim ve konfeksiyonda bazı ürünlerin aşırı sıcaklar yüzünden talep görmediğini belirterek, yaş meyve ve sebze ile sebze ve meyve mamulleri sektörlerinde de hem üretim hem de ihracat artışının Haziran 2006'ya göre gerilediğine işaret etti.

Yıl sonu itibariyle Türkiye'nin 100 milyar dolar, UİB'in de 20 milyar dolar ihracat hedeflediğine değinen Okur, Haziran ayı itibariyle Türkiye'nin geriye dönük bir yıllık ihracatının 95,4 milyar dolar, UİB'in de 19,4 milyar doları bulduğunu belirtti.

Okur, bu verilerin Türkiye'nin 100 milyar doların, UİB'in de 20 milyar doların üzerinde ihracat rakamlarına ulaşacağını gösterdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bu hedefleri aşacağımızı rakamlar açıkça gösteriyor. Hedefleri tutturmamızda, yüksek girdi maliyetleri ve düşük döviz kuru gibi sorunları devam etmesine rağmen, sanayici ve ihracatçılarımızın canla başla çalışması önemli rol oynamıştır. Üretim ve ihracatı zorlayan bu sorunlar 'meyve kurdu' gibi ihracatı içten içe kemiriyor. Üretim ve pazar bulmada sorun yok, ama ihracatçılarımız kar edememeyle karşı karşıya. Bu böyle devam ederse ileride hedeflere ulaşmada zorlanırız.”

İbrahim Okur, 22 Temmuzda göreve gelecek yeni hükümete büyük görevler düştüğüne de işaret ederek, üretim ve ihracata yapılabilecek en iyi teşviğin, siyasi ve dolayısıyla ekonomik istikrar olduğunu sözlerine ekledi.
Ocak-haziran döneminde, UİB'in sektörlere göre ihracatı ise şöyle gerçekleşti:

. İhracat Değişim
Sektör (bin dolar) (yüzde)
----------------------------- ----------- -------
Taşıt araçları ve yan sanayi 9.557.443 31
Tekstil 534.768 18
Hazır giyim ve konfeksiyon 306.343 5
Meyve-sebze mamulleri 79.237 7
Yaş sebze-meyve 56.665 8
Diğer sektörler 95.435 -43


Yorumları Göster
Yorumları Gizle